Medicína


Vieme, že nadmerná konzumácia cukru a potravín bohatých na jednoduché sacharidy nie je prospešná pre naše zdravie. Aké sú ale konkrétne nežiadúce účinky cukru na naše telo? Prečo by sme sa mali cukru vyhýbať a snažiť sa udržiavať hladinu krvného cukru na nízkej úrovni?

Ľudské telo je dokonalým biologickým organizmom, stvoreným na život. Zvykli sme si naše telo podceňovať, nestarať sa oň a spoliehať sa na lieky a lekárov. Choroba ľudského tela sa stala štandardom a je považovaná za normálnu. Je ale tento stav nevyhnutný? Je ľudské telo odkázané na chorobu a umieranie? Ľudské telo je inteligentnejšie ako si...

Jesenné a zimné obdobie je časom, kedy sme náchylnejší na bežné ochorenia ako chrípka, nádcha, prechladnutie a zápal hrdla. Vonku je chladno, mokro a sychravo. Tieto faktory vplývajú na náš imunitný systém. Ako podporiť imunitu a úspešne sa vyhnúť ochoreniu?

Vysoká hladina cholesterolu je veľmi častým zdravotným problémom. Každý z nás pozná minimálne jedného človeka, ktorému lekár diagnostikoval vysokú hladinu cholesterolu. Je ale každý cholesterol zlý a máme sa vysokej hladiny cholesterolu vždy obávať?

Bolesť chrbta je veľmi častým problémom a týka sa nie len starších, ale aj mladých ľudí. Ako sa vyhnúť bolesti chrbta a udržať si zdravie svojej chrbtice a pohybového systému?

Pasívne fajčenie je veľkým problémom mnohých z nás. Netýka sa iba ľudí, ktorí žijú v bezprostrednej blízkosti fajčiarov a trávia s nimi čas alebo pracujú v zafajčených kaviarňach. Pasívne fajčenie je všade okolo nás a často si neuvedomujeme ako veľmi na nás vplýva.

Odmalička nás učia, že od svojich predkov dedíme určitú sadu génov, ktorá je nemenná a určuje náš vzhľad, naše zdravie a celkový osud nášho tela. Je to ale pravda alebo mýtus? Naozaj od našich predkov dedíme ich gény a to určuje čo sa stane s naším telom?

Väčšina z nás sa tuku bojí a nechce mať na svojom tele žiaden tuk. Ak aj nejaký tuk máme, chceme sa ho zbaviť, pretože ho považujeme za nechcený a neestetický. Je ale takýto postoj k telesnému tuku správny? Tuk má pre naše telo význam, rovnako ako každé telesné tkanivo.

Vysoký krvný tlak (hypertenzia) je stav, kedy je krvný tlak dlhodobo zvýšený nad optimálne hodnoty. O vysokom krvnom tlaku hovoríme, pokiaľ je hodnota systolického tlaku vyššia ako 140 mmHg a hodnota diastolického tlaku vyššia ako 90 mmHg.

Vedeli ste, že na každú bunku vášho tela, pripadá 9 buniek, ktoré sú vašim mikrobiómom? Človek žije od nepamäti v symbióze s mikroorganizmami a tieto mikroorganizmy sa stali našou dôležitou súčasťou. Málokto ale vie, že ich máme viac ako našich vlastných buniek.

Halluxy alebo ‘’’vybočené palce’’ sú veľkým medicínskym problémom dnešnej doby. Veľkým hlavne z toho dôvodu, že postihujú takmer každého jedného z nás. Problémom vybočených palcov nie je iba to, že sú nepekné a bolia, ale aj to, že deformujú nohu ako celok a následne spôsobujú problémy aj v iných častiach pohybového systému - na chrbtici, kolenách...

Imunita a stres spolu úzko súvisia. Mnoho z nás si to neuvedomuje, no akútny i chronický stres sa odráža na našom celkovom zdraví. Odráža sa na schopnosti našich imunitných buniek chrániť nás pred ochoreniami, čo môže mať za následok ich nechcený rozvoj.

Mnoho mladých žien siaha po hormonálnej antikoncepcii ako antikoncepčnej metóde. Dôvod je jasný - takmer 100% - né zabráneniu nechceného otehotnenia. Ste si však vedomé nežiadúcich účinkov, ktoré môže hormonálna antikoncepcia vyvolať?

Dokáže sa naše telo samé vyliečiť z ochorenia? Disponuje mechanizmami, ktoré mu umožňujú dostať sa z chorobného stavu a nastoliť zdravie? Naše telo je dokonalejšie, inteligentnejšie a múdrejšie ako si myslíte. Dokáže sa samé liečiť i uchrániť pred vznikom ochorení.

Antibiotiká sú lieky, veľmi dôležité v liečbe infekčných ochorení. Objavenie penicilínu Alexandrom Flemingom bol zásadný objav. Vďaka objaveniu antibiotík už dnes ľudia neumierajú na bežné bakteriálne infekcie a tieto ochorenia sa stali ľahko liečiteľnými.