Zistite či ste v strese

26.08.2021

Naše telo a naše správanie riadi do veľkej miery autonómny nervový systém. Autonómny nervový systém vo veľkej miere poukazuje na to či sme v akútnom alebo chronickom strese, ktorý pretrváva dlhodobo. Mieru stresu možno veľmi jednoducho a objektívne diagnostikovať.Autonómny nervový systém

Autonómny nervový systém sa skladá z dvoch častí - sympatikus a parasympatikus, ktoré pôsobia protichodne (majú antagonistický účinok). Sympatikus sa aktivuje v strese a jeho odpoveďou je útek alebo boj. Parasympatikus je naopak aktívny v pokoji a mal by prevažovať.

Autonómny nervový systém vždy pôsobí. Za normálnych okolností sme väčšinu času v parasympatiku a sympatikus sa aktivuje iba v čase hrozby alebo zvýšenej fyzickej námahy.


Ako zistiť či ste v strese 

Za normálnych okolností sa náš tep zrýchli, keď sa nadýchneme (vplyv sympatiku). Keď vydýchneme, náš tep sa naopak spomalí (vplyv parasympatiku). Nahmatajte si pulz na ruke a sledujte ako sa váš pulz mení pri dýchaní. Urobte hlboký nádych (4 sekundy) nasledovaný hlbokým výdychom (6 sekúnd).

Za normálnych okolností je váš pulz pri nádychu rýchly a pri výdychu pomalý. Ak ste v chronickom strese, necítite žiaden rozdiel v rýchlosti pulzu alebo cítite len nepatrný rozdiel.


Čo robiť? 

Potrebné je začať pravidelne vykonávať aktivity, ktoré vás dostanú do prevahy parasympatika. Ide o stav relaxu, pokoja, šťastia, vyrovnanosti a spokojnosti. Veľmi efektívne je vedomé dýchanie, pravidelná meditácia, trávenie času v prírode a telesný kontakt s blízkou osobou (objatie). Rovnako dôležité je dávať si pozor na svoje myšlienky a svoj emocionálny stav.

Tieto aktivity ovplyvňujú stav vášho autonómneho nervového systému, nakláňajú vás na stranu parasympatika, ovplyvňujú pozitívnym smerom neurotransmitery (molekuly, ktoré pôsobia ako poslovia informácií v nervovom systéme) a vylučujú do krvi hormóny šťastia (serotonín, dopamín, endorfín, oxytocín, anandamid) .