Zdroje a účinky vitamínu C

24.05.2021

Vitamín C je azda najdôležitejším vitamínom pre naše zdravie. Jeho nedostatok sa odráža na oslabení našej imunity, vyššej náchylnosti na ochorenia, oslabení nášho zdravia a rýchlejšom starnutí nášho tela. Aké sú jeho dôležité účinky a kde všade ho nájdeme v potravinách?

Účinky vitamínu C

Vitamín C vo veľkej miere podporuje imunitu tela, chráni pred infekciou a stimuluje tvorbu protilátok. Je silným antioxidantom, vďaka čomu znižuje poškodzovanie buniek, chráni pred ochoreniami a zabraňuje predčasnému starnutiu. Je dôležitý na tvorbu kolagénu, spojivového tkaniva, ktoré drží pokope svaly, kosti a iné tkanivá a zabezpečuje mladosť a pružnosť kože.

Vitamín C ďalej spevňuje steny kapilár a ciev, čím bráni ich poškodzovaniu, pomáha vstrebávaniu nehémového železa a kyseliny listovej, ktoré sú dôležité na krvotvorbu (chráni pred anémiou), pomáha udržiavať zdravie slizníc a ďasien a umožňuje rýchle liečenie rán.Zdroje vitamínu C

Vitamín C je dôležité prijímať z prirodzených zdrojov, ktorými sú ovocie a zelenina, predovšetkým citrusy. Nájdeme ho v citrónoch, limetkách, pomarančoch, mandarínkach, grepoch, jahodách, červenom a bielom hrozne, acai, čučoriedkach, ríbezliach, malinách, černiciach, mangu, egrešoch, kiwi, šípkach, paprike, rajčinách, keli, brokolici a ďalších.

Vitamín C, rovnako ako ďalšie vitamíny, nie je vhodné prijímať vo forme doplnkov stravy. V tomto prípade ide o chemicky zhotovené vitamíny, ktorých účinok a zdravotná hodnota nezodpovedajú vitamínom prijímaných v prirodzenej strave. Navyše konzumáciou celých potravín vo forme ovocia a zeleniny s vitamínom C prijímame aj ďalšie vitamíny, ktoré ak sú konzumované spoločne, pôsobia synergicky a mnohonásobne zvyšujú svoj zdravotný účinok.

Odporúčaná denná dávka

Odporúčaná denná dávka vitamínu C je 90 mg u mužov a 75 u žien. Táto dávka je minimálna. Denné množstvo prijatého vitamínu C môže dosiahnuť aj 1g. Príjem vitamínu C je dôležité udržiavať dostatočne vysoký počas celého roka a jeho dávky je vhodné zvýšiť hlavne pri oslabení organizmu. Tolerovaná horná hranica príjmu vitamínu C je 2000 mg u dospelých.