Zdravotné účinky prechodného hladovania

17.01.2022

Prechodné hladovanie, prerušovaný pôst alebo intermittent fasting má veľmi dôležité zdravotné účinky na ľudské telo. Intermittent fasting je v súčasnosti jedným z najobľúbenejších spôsobov stravovania. Viete aké sú účinky prerušovaného pôstu na vaše telo a zdravie?

Prechodné hladovanie

Základom prechodného hladovania je obmedzenie prijímania jedla iba na niekoľko hodín z dňa. Znamená to, že si vytvoríte okno, počas ktorého prijímate stravu a po zvyšok dňa neprijímate potravu. Najčastejšie sa používa metóda 16:8 (16 hodín neprijímate jedlo, počas 8 hodín prijímate jedlo), ktorá je vhodná najmä pre ľudí, ktorí s prerušovaným pôstom začínajú.

Ak s prechodným hladovaním začínate, je vhodné ísť na to postupne a predovšetkým počúvať svoje telo. Vynechávajte vždy buď raňajky alebo večeru (prípadne si ich posuňte na iný čas). Ak už budete zvládať vydržať bez jedla 16 hodín, môžete prejsť na režim 18:6 (18 hodín neprijímate potravu, počas 8 hodín prijímate jedlo alebo dokonca na režim 20:4. Môžete tento režim dodržiavať každý deň alebo niekoľko dní v týždni (napríklad 2 - 4 dni v týždni).Zdravotné účinky

Vynechanie jedla a pravidelné aplikovanie prerušovaného pôstu má početné zdravotné benefity. Pomáha v liečbe mnohých akútnych a chronických ochorení, ktoré sú často rezistentné i na bežnú farmakologickú liečbu. Intermittent fasting znižuje hladinu krvného cukru, čím napomáha liečbe cukrovky 2. typu. Rovnako má preukázaný účinok v liečbe srdcovo-cievnych ochorení, autoimunitných ochorení, depresie a dokonca i rakoviny. Zdravotné účinky prerušovaného hladovania sú preukázané početnými vedeckými štúdiami.

Vedecké štúdie nájdete na: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov 

Chudnutie a udržanie ideálnej váhy

Jedným z benefitov prechodného hladovania je aj chudnutie alebo udržanie ideálnej váhy. Tento spôsob stravovania vedie často k poklesu množstva prijatej potravy, čo sa odrazí na váhe a redukcii neželaného tuku. Ak teda túžite po zhodení kilogramov alebo si chcete iba udržať vašu štíhlu postavu, prechodné hladovanie vám pomôže aj v tomto smere. Samozrejme to platí iba v prípade, ak to v čase prijímania potravy nepreženiete. 

Zvýšenie energie

Vedeli ste, že počas bežného dňa vaše telo minie najviac energie na spracovávanie prijatej potravy? Prijímanie a spracovávanie potravy je pre naše telo z energetického hľadiska jedným z najnáročnejších procesov. Ak nebudete stále jesť, prejaví sa to aj tým, že sa zvýši vaša celková energia. Vaše telo získa rezervu energie, ktorú môže použiť na udržiavanie chodu vášho tela, liečbu a regeneráciu buniek a vy získate energiu na to, čo aktuálne potrebujete.

Paradoxne, jedlo prijímame, aby sme získali energiu, no prijímaním a spracovávaním potravy energiu vo veľkej miere nadmerne strácame.


Spomalenie starnutia a dlhovekosť

Spomalenie starnutia je azda najdôležitejším účinkom prechodného hladovania. Starnutie, predovšetkým rýchle starnutie, nie je prirodzeným stavom. Mnoho vedcov začína byť názoru, že starnutie je ochorením a navyše prispieva k rozvoju ďalších ochorení (mnohé ochorenia vznikajú v dôsledku starnutia organizmu). Je preukázané, že chronologický vek (vek na základe dátumu narodenia) nezodpovedá biologickému veku (skutočný vek buniek tela).

Klinickými štúdiami na myšiach sa dokázalo, že prechodné hladovanie a zníženie príjmu potravy o 1/3 predĺžilo ich život až o 20 - 25 %. Rovnako to bolo aj u iných zvierat a platí to aj u ľudí. Ak teda chcete žiť dlhšie a chcete si udržať mladosť svojho tela, bez rozvoja nechcených ochorení, jedzte menej často. Príjem potravy má priamy dopad na rýchlosť starnutia.


Regenerácia buniek

Prechodné hladovanie podporuje regeneráciu buniek a odstraňovanie starých a poškodených buniek. To má celkový efekt na zdravie tela a rýchlosť starnutia. Staré, poškodené bunky často odmietajú zomrieť a dlhodobo pretrvávajú v tele. Tieto bunky sa nazývajú senescentné alebo ''zombie like'' (doslova ''ako zombie''). Hladovanie, ktoré trvá bez prerušenia aspoň 16 hodín, aktivuje proces, zvaný autofágia. Autofágiou telo odstraňuje staré, poškodené a senescentné (''zombie like'') bunky, aby sa mohlo regenerovať a vytvoriť nové, mladé a zdravé bunky. Dôležité je nie len kedy jete, ale aj čo jete

Aby ste prechodným hladovaním dosiahli optimálny zdravotný výsledok, je dôležité nie len dodržiavať pôst a neprijímať v čase pôstu potravu, ale rovnako je dôležité, aké potraviny konzumujete v čase prijímania stravy. Vyberajte si iba kvalitné, zdravé potraviny, ktoré vám zabezpečia príjem všetkých dôležitých makroživín (cukry, tuky, bielkoviny), vitamínov a minerálov. Ak počas času pôstu pocítite hlad (čo určite príde), napite sa čistej vody, minerálky, vody s citrónom alebo si urobte čaj (bylinkový čaj alebo biely/zelený čaj bez cukru).

V čase ''hladovania'' môžete cvičiť

Mnoho ľudí sa mylne domnieva, že v čase hladovania by nemali cvičiť, pretože ''nemajú energiu''. Ako sme si vysvetlili, je tomu práve naopak. Vaše telo má väčšie množstvo energie, pretože ste ho odľahčili od procesu trávenia a spracovávania potravy. To znamená, že v čase hladovania sa môžete venovať všetkým aktivitám, športu, posilňovaniu, behu, joge i práci.