Zdravotné účinky kurkumy

07.11.2022

Kurkuma je prírodná korenina, ktorá má pre svoje zdravotné účinky na organizmus využitie v prevencii a liečbe mnohých ochorení a často sa používa aj vo funkčnej medicíne. Vhodné je zakomponovať ju do varenia a/alebo ju dopĺňať vo forme prírodného doplnku stravy.

Účinnou zložkou kurkumy je žlto-oranžové farbivo kurkumín. Kurkumín patrí do skupiny polyfenolov, je významným antioxidantom a má silné protizápalové účinky. Antioxidačné účinky kurkumy

Výskumy dokazujú, že kurkumín zlepšuje systémové markery oxidačného stresu (markery, odhaľujúce mieru oxidačného stresu v organizme). To znamená, že užívanie kurkumy významne znižuje mieru oxidačného stresu a má preto silné antioxidačné účinky. 

Antioxidanty sú látky, ktoré v organizme bojujú proti nepriaznivým účinkom oxidačných procesov, ktoré v tele neustále prebiehajú. Chránia organizmus pred vznikom akútnych a chronických ochorení a spomaľujú starnutie tela na bunkovej a molekulovej úrovni.

Protizápalové účinky kurkumy

Neliečený zápal v tele (najmä chronický zápal) vedie k rozvoju mnohých civilizačných ochorení a k predčasnému starnutiu. Zápal úzko súvisí s oxidačným stresom. Zápalové bunky uvoľňujú množstvo reaktívnych druhov v mieste zápalu, čo vedie k oxidačnému stresu. Navyše, mnohé oxidanty iniciujú vznik zápalu signalizáciou prozápalových génov. 

Hlavným mediátorom zápalu v tele je tumor nekrotizujúci faktor α (TNF-α), ktorý je regulovaný aktiváciou transkripčného faktora NF-κB. Kurkumín potláča zápal mnohými mechanizmami. Najvýznamnejším je blokovanie aktivácie NF-κB, čo má za následok blokovanie TNF-α.Prevencia a liečba osteoartrózy a reumatoidnej artritídy

Štúdie preukázali antiartritické účinky kurkumínu u ľudí s osteoartrózou a reumatoidnou artritídou. Osteoartróza je veľmi časté ochorenie vyššieho veku. Postihuje až 80% populácie nad 50 rokov. Kedysi sa považovala za degeneratívny proces, no ukazuje sa, že na rozvoji osteoartózy má výrazný vplyv zápal. Kurkumín vie vďaka svojim silným protizápalovým účinkom významne pomôcť v prevencii a liečbe osteoartrózy a reumatoidnej artritídy.

Prevencia a liečba metabolického syndrómu

Kurkumín znižuje systémový zápal v tele, čo má vplyv na mnohé civilizačné ochorenia. Jedným z nich je metabolický syndróm. Metabolický syndróm zahŕňa súbor metabolických dysbalancií v tele - rezistenciu na inzulín, vysokú hladinu cukru v krvi, vysoký krvný tlak, vysoký LDL cholesterol (''zlý'' cholesterol), zvýšené triglyceridy a obezitu (najmä viscerálnu obezitu). Kurkumín zmierňuje metabolický syndróm a pomáha jeho liečbe a prevencii.Vedecký článok o zdravotných účinkoch kurkumy


Kurkumín má mnohé ďalšie významné zdravotné účinky na organizmus. Tento článok poukazuje iba na niekoľko z nich. Cieľom článku je poukázať na mechanizmy, ktorými kurkumín vplýva na prevenciu a liečbu systémového zápalu a na zníženie oxidačného stresu, ktoré majú vplyv na rozvoj akútnych a chronických systémových ochorení organizmu.


Potraviny s protirakovinovým účinkom

Najlepšie prírodné doplnky výživy
Najlepšie prírodné antibiotiká