Zdravé opaľovanie

17.06.2021

Takmer každý z nás túži v lete po krásnej opálenej pokožke. Ako ju dosiahnuť zdravo a bezpečne? V tomto článku si rozoberieme ako sa opaľovať zdravo, aby sme zabránili nežiadúcim účinkom opaľovania ako spálenie kože, poškodenie a starnutie pokožky.

UVB lúče

UVB žiarenie preniká vrchnou vrstvou kože a spôsobuje spálenie a potenciálne poškodenie DNA. UVB lúče hrajú nebezpečnú úlohu pri vzniku rakoviny kože.

UVA lúče

UVA lúče prenikajú hlbšie do pokožky až k dermis, kde ich pôsobením dochádza k starnutiu pokožky vplyvom slnečného žiarenia a k alergiám.Fototyp pleti

Dôležitým faktorom, ktorý určuje reakciu vašej kože na UVA a UVB lúče je fototyp vašej pleti. Ľudia so svetlým fototypom majú blond alebo ryšavé vlasy, svetlú pokožku a svetlé oči (modré, sivé, zelené) a sú náchylnejší na UV lúče, spálenie a poškodenie pleti. Ľudia s tmavým fototypom majú hnedé alebo čierne vlasy, tmavšiu pokožku a tmavé oči (hnedé), obyčajne sa veľmi rýchlo a pekne opália a nie sú tak náchylní na spálenie a poškodenie kože UV lúčmi.

Ochranný faktor

Ochranné faktory sa delia na nízke (OF 6,10), stredné (15, 20, 25), vysoké (30, 50) a veľmi vysoké (5O plus). Ľudia so svetlým fototypom by mali používať striktne vysoký ochranný faktor. Pre ľudí s tmavým fototypom sa odporúča stredný ochranný faktor pri opaľovaní na Slovensku a vysoký ochranný faktor pri opaľovaní v zahraničí pri mori a oceáne. 

Ochranná hodina

Ochranné pásmo, kedy sa odporúča vyhýbať nadmernému slneniu je v letných mesiacoch v čase od 11. do 15. hodiny. V tomto čase je hodné vyvarovať sa slnku a zdržovať sa v tieni. To platí najmä v prípade dovolenkovania v trópoch, pri slnení sa doma ho možno upraviť (11:30 - 14:30). V tomto čase je vhodné zostať pod slnečníkom alebo si odpočinúť na izbe.

Opaľovacie krémy a mlieka

Ako vybrať správny opaľovací krém? Dôležité je vyberať si opaľovacie prípravky vysokej kvality a siahať po prípravkoch, ktoré obsahujú čo najmenej toxických látok. V tomto prípade je vhodné siahať po opaľovacích prípravkoch určených pre deti (obyčajne majú najlepšie zloženie). Krémy s vyšším ochranným faktorom je dôležité používať najmä na tvár, krk a dekolt. Je lepšie vyberať si opaľovacie krémy a mlieka a vyhýbať sa opaľovacím olejom.

Spálenie

V prípade spálenia sa odporúča vyhýbať sa silnému slnku na najbližších 48 hodín. Ako prvá pomoc pri spálení poslúži Panthenol alebo Aloe vera gél a zvýšený pitný režim. Je dôležité vyhýbať sa spáleniu a byť v opaľovaní zodpovedný. Koža si pamätá každé jedno spálenie. Toto poškodenie sa môže pri opakovanom spálení akumulovať a prejaviť sa v neskoršom veku.