Základné cviky na spevnenie brušných svalov

07.02.2021

Pre zdravie a krásu tela je dôležité posilňovať brušné svaly. Brušné svaly zabezpečujú oporu tela, je preto dôležité, aby boli v dobrej kondícii. Aké sú základné cviky na spevnenie a formovanie brušných svalov?

Čo sa týka brušných svalov, dôležité je cvičiť nie len povrchové brušné svaly, ale i takzvaný systém ´´core´´. Ten posilníme špecifickou skupinou cvikov. Core je stabilizačný systém tela a zahrňuje priame brušné svaly, priečne brušné svaly, vnútorné a vonkajšie šikmé brušné svaly, svaly panvového dna, bránicu, svaly chrbta a ďalšie svaly. Plank

Plank je statické cvičenie využívajúce váhu vlastného tela, pri ktorom sa zapájajú všetky brušné svaly. Vďaka jeho pravidelnému praktizovaniu posilníte brušné svaly a odstránite nadbytočný povrchový i viscerálny tuk. Cvičenie by malo trvať aspoň 50 - 60 sekúnd a je vhodné ho opakovať.

Ako na to:

Dajte sa do jednej roviny s podložkou, podoprite sa o lakte, spevnite celé telo a zotrvajte v tejto pozícii. Popri cvičení majte hlavu rovnobežnú s telom a lakte v 90 uhlovom stupni. Ak je pre vás cvičenie náročné, začnite s podopretím o ruky.

Bočný plank

Bočný plank je variáciou klasického planku. Posilňujú sa ním predovšetkým bočné brušné svaly. Práve vďaka praktizovaniu bočného planku dokážete efektívne zúžiť váš driek. Cvičenie bočného planku by malo trvať aspoň 30 - 40 sekúnd na každú stranu.

Ako na to:

Otočte sa na bok, podoprite sa o lakeť, dajte sa do vertikálnej roviny a spevnite telo. Druhú ruku vystrite nahor a pozerajte sa dopredu alebo za rukou. Zotrvajte v pozícii 40 sekúnd a následne vymeňte strany. Ak je pre vás cvičenie náročné, namiesto lakťa sa podoprite o ruku.