Význam tuku pre telo

12.07.2021

Väčšina z nás sa tuku bojí a nechce mať na svojom tele žiaden tuk. Ak aj nejaký tuk máme, chceme sa ho zbaviť, pretože ho považujeme za nechcený a neestetický. Je ale takýto postoj k telesnému tuku správny? Tuk má pre naše telo význam, rovnako ako každé telesné tkanivo.

Nie je správne snažiť sa za každú cenu tuku zbaviť a prahnúť po dosiahnutí minimálneho percenta tuku. Tuk je pre naše telo dôležitý a má v ňom nezastupiteľnú zdravotnú úlohu.Zdroj energie

Tuk je významným zdrojom energie. Naše telo získava energiu z cukrov (sacharidov) a tukov (lipidov). Cukry a tuky, ktoré nevyužije zo stravy, ukladá vo forme tukových zásob. Vďaka schopnosti ukladať tieto makroživiny do zásoby, dokáže mať telo zásobu energie na všetky nevyhnutné telesné procesy a v prípade hladovania dokáže túto energiu využiť.

Rozpúšťanie vitamínov

Tuk je nevyhnutný na rozpúšťanie vitamínov rozpustných v tukoch. Medzi tieto vitamíny patrí vitamín A, D, E a K. Na rozdiel od vitamínov rozpustných vo vode, je pre vitamíny rozpustné v tukoch dôležitý príjem tuku spoločne s prísunom týchto vitamínov. Ak sa neprijímajú spoločne s tukom, nedokážu sa rozpustiť a tým pádom nevykonajú v tele svoj zdravotný účinok.

Hormonálne zdravie

Hormonálne zdravie závisí do veľkej miery od množstva telesného tuku. Steroidné hormóny, ktorých základom je cholesterol, sú závislé na príjme tuku. Zaraďujeme k nim napríklad pohlavné hormóny. Porucha v tvorbe pohlavných hormónov môže u žien vyvrcholiť poruchami menštruačného cyklu, viesť k strate menštruácie a neschopnosti otehotnieť.

Ochrana orgánov

Dôležitou funkciou tuku je i ochrana telesných orgánov a tkanív. Túto úlohu vykonáva predovšetkým podkožný tuk, ktorý sa nachádza na povrchu tela a chráni orgány uložené vo vnútri tela. Rovnako tuk chráni i špecifické vnútorné orgány (napríklad tukové puzdro obličiek). Ochranu ale nezabezpečuje viscerálny tuk, ktorý naopak predstavuje zdravotné riziko.

Zdroj tepla

Jednou zo základných úloh tuku je zahriatie organizmu a ochrana pred chladom. Túto úlohu tuku využili najmä naši dávni predkovia. Dnes úloha tuku ako zdroja tepla nezohráva až tak veľký význam, no telo túto zo základných úloh tuku rovnako využíva a vykonáva i teraz. Zdrojom tepla pre telo ale nie je iba tuk, významným zdrojom tepla sú i kostrové svaly.Zdravý podcast - 23. Význam tuku pre zdravie tela