Využitie vlastných kmeňových buniek v liečbe a anti-agingu

22.08.2022

Kmeňové bunky sú prirodzeným nástrojom ľudského tela, umožňujúcim regeneráciu tkanív. Terapia kmeňovými bunkami dokáže vyliečiť mnohé ochorenia, spomaliť starnutie a dokonca umožniť reverzné starnutie tela (= pokles biologického veku buniek, orgánov a tkanív).

Na to, aby ste využili výnimočný efekt kmeňových buniek, nemusíte nevyhnutne absolvovať nákladnú liečbu kmeňovými bunkami, získanými z placenty alebo pupočníka. Potentným rezervoárom kmeňových buniek je totiž vaše vlastné, inteligentné ľudské telo. Ako získať významné zdravotné a anti-agingové benefity z vašich vlastných kmeňových buniek?Čo sú to kmeňové bunky?

Kmeňové bunky sú nediferencované bunky, ktoré majú schopnosť premeniť sa (diferencovať sa) na iný, špecializovanejší druh buniek. Táto schopnosť umožňuje telu vytvoriť nové bunky a nahradiť tak špecializované tkanivá, ktorých bunky sa už deliť nedokážu. Vďaka kmeňovým bunkám sa telo dokáže regenerovať, udržiava si svoje zdravie a mladosť orgánov a tkanív. 

Počet kmeňových buniek počas života klesá. Pomer kmeňových buniek k zvyšným bunkách ľudského tela je pri narodení 1 : 10 000. V puberte sa počet kmeňových buniek znižuje a tento pomer sa mení na 1 : 100 000. Vo veku 40. rokov má priemerný človek už iba 1 kmeňovú bunku na 400 000 buniek a priemerný človek vo veku 80. rokov má iba 1 kmeňovú bunku na 2 milióny buniek. Z tohto dôvodu sa telo nedokáže viac regenerovať, stáva sa chorým a starne.Starnutie kmeňových buniek = senescencia

V povedomí väčšiny ľudí existuje mylné presvedčenie, že kmeňové bunky zostávajú celý život rovnaké a nepodliehajú starnutiu ako zvyšné bunky tela. Kmeňové bunky podliehajú starnutiu rovnako ako zvyšok tela a stávajú sa senescentnými bunkami. Senescentné bunky alebo ''zombie like bunky'' sú bunky, ktoré stratili svoju identitu, vedú k rozvoju ochorení a starnutiu.

Je potrebné si uvedomiť, že kmeňové bunky sú v našom tele celý život a sprevádzajú nás všetkým, čo zažívame. Mal na nich vplyv alkohol, ktorý ste pravidelne pili počas vysokej školy, 10 rokov závislosti od fajčenia, nezdravá strava, telesný a psychický stres a ďalšie faktory. Z tohto dôvodu sa nezdravým životným štýlom a rastom biologického veku znehodnocujú.

Nie všetky kmeňové bunky sú rovnocenné

Kmeňové bunky z placenty a pupočníka (z tkaniva, získaného pri pôrode) majú omnoho výraznejší pozitívny efekt na ľudské zdravie a prevenciu starnutia ako kmeňové bunky dospelého človeka (dokonca i mladého dospelého človeka vo veku 18 - 20 rokov alebo dieťaťa v akomkoľvek veku). Príčinou je, že kmeňové bunky prechádzajú nárastom biologického veku (stávajú sa biologicky staršími) a dochádza k ich senescencii.

Kmeňové bunky, ktoré by boli použité na liečbu z tela staršieho človeka (ktorý už má kmeňové bunky vysokého biologického veku, má v tele zápal a určité ochorenia) alebo extrakciou z vlastného tela daného človeka (liposukciou z tuku alebo odberom z kostnej drene) liečbe a prevencii starnutia nepomôžu, ale naopak uškodia a môžu spôsobiť práve opačný efekt.

Vplyv životného štýlu na biologický vek a senescenciu kmeňových buniek

Na kvalitu, funkčnosť, biologický vek, senescenciu, správanie kmeňových buniek a ich schopnosť nahradiť poškodené bunky orgánov a tkanív má veľký vplyv životný štýl individuálneho človeka. Životným štýlom možno významne ovplyvniť zdravie a starnutie špecializovaných buniek ľudského tela aj kmeňových buniek. Každý z nás to nevedomky robí denne svojimi životnými rozhodnutiami pozitívnym alebo negatívnym spôsobom. 

Zdravý životný štýl, pozostávajúci z kvalitnej zdravej stravy, pravidelného pohybu, vyhýbaniu sa stresu a ďalším negatívnym faktorom, vie vo významnej miere spomaliť starnutie kmeňových buniek, zabrániť ich senescencii a nadmernému zvyšovaniu ich biologického veku. Nezdravý životný štýl pôsobí opačne - podporuje ich senescenciu a rýchle starnutie. 

Navyše, životný štýl ovplyvňuje správanie kmeňových buniek tak významným spôsobom, že u človeka s nezdravým životným štýlom kmeňové bunky namiesto toho, aby regenerovali bunky a podporovali zdravie, vytvárajú tukové bunky a zvyšujú mieru obezity a chorobnosť. U človeka so zdravým životným štýlom sa kmeňové bunky využívajú na regeneráciu tkanív.