Vytvorenie zdravých zvykov

06.01.2022

Zvyky sú jedným zo základných nástrojov na dosiahnutie a udržanie dobrých výsledkov vo všetkých oblastiach nášho života. Obzvlášť dôležité sú v sfére zdravia a starostlivosti o naše telo. Ak chceme byť zdraví, musíme si vytvoriť zdravé zvyky a pravidelne ich opakovať.

Čo je zvyk?

Zvyk je aktivita, ktorú vykonávame pravidelne, zvyčajne na dennej báze, prípadne týždenne, mesačne alebo ročne. Zvykom je napríklad každodenné umývanie zubov dvakrát denne. Ak by sme si zuby umývali iba jeden deň v roku, aj keby sme touto aktivitou strávili 1 celý deň, nedosiahli by sme taký úspech ako keď si zuby umývame pravidelne 3 minúty 2 - krát denne každý jeden deň. Rovnako je to so všetkými ostatnými zvykmi, ktoré si osvojujeme.

Zdravé vs. nezdravé zvyky

Zdravé zvyky prospievajú nášmu zdraviu, nezdravé zvyky naše zdravie naopak poškodzujú, vedú k ochoreniu a predčasnému starnutiu. K zdravým zvykom zaraďujeme napríklad behanie, posilňovanie a zdravé stravovanie. Ak zdravé zvyky pravidelne opakujeme, dosiahneme zdravé a krásne telo. Nezdravým zvykom je napríklad prejedanie sa, nadmerná konzumácia cukru a alkoholu, fajčenie a absencia pohybu. Opakovanie nezdravých zvykov vedie k rozvoju ochorení, poklesu imunity, nezdravému telu a predčasnému starnutiu.Teraz si popíšeme základné zdravé zvyky, ktoré je dôležité si osvojiť:

Zdravé stravovanie

Najzákladnejším zdravým zvykom je zdravé stravovanie. Naše telo sa skladá z látok, ktoré prijímame v potrave. Naše bunky sa pravidelne obnovujú a my sa stávame tým, čo jeme. Je preto dôležité naučiť sa zdravo stravovať a vytvoriť si zo zdravého stravovania zvyk. Odvyknite si od nezdravých potravín, ktoré škodia vášmu telu a povedzte áno zdravým potravinám.


Pitie čistej vody

Voda je nevyhnutná pre váš život a tvorí až 60% vášho tela. Nedostatok telesnej vody sa spája s rozvojom ochorení a starnutím organizmu. Je dôležité, aké tekutiny do vášho tela prijímate. Povedzte nie nezdravým sladeným nápojom a alkoholu. To najkvalitnejšie a najpodstatnejšie, čo vaše telo potrebuje, je čistá voda. Doprajte si preto každý deň 2 - 3 litre čistej vody.


Pravidelný pohyb

Pohyb je život. Všetci dobre vieme, že pravidelný pohyb má nenahraditeľné benefity pre naše zdravie. Je dôležité cvičiť pravidelne, aspoň 2 - 3x týždenne. Vhodné je striedať anaeróbne cvičenie (napr. posilňovanie) s aeróbnym cvičením (napr. beh, bicyklovanie). Mimo cvičenia je potrebné každý deň sa hýbať, nesedieť celý deň pri počítači a ísť sa von poprechádzať.

Kvalitný spánok

Spánok je stavom, kedy sa naše telo regeneruje a dopriava si odpočinok. Naše telo potrebuje dostatočne dlhý a dostatočne kvalitný spánok. Doprajte si každý deň 8 - 9 hodín kvalitného spánku (minimálne 7) . Spánok je potrebný pre vaše zdravie, dostatočnú energiu a dlhovekosť.

Pobyt v prírode, na čerstvom vzduchu a slnku

Mnoho ľudí trávi väčšinu svojho dňa zatvorení v práci alebo doma. Je dôležité tento čas prežitý v interiéri kompenzovať a tráviť každý deň minimálne 30 minút vonku v prírode na čerstvom vzduchu a slnku, kedy si prirodzene doplníme vitamín D (ideálne 1 - 2 hodiny). 

Pozitívne myslenie

Náš mentálny stav je dôležitý a má priamy vplyv na naše psychické a telesné zdravie. Skúste si začať všímať vaše myšlienky a snažte sa vyberať si len tie pozitívne. Vytvorte si z pozitívneho myslenia zvyk a čoskoro uvidíte ako sa váš psychický stav a život zmení k lepšiemu.