Vplyv mozgových vĺn na zdravie

15.11.2021

V predchádzajúcom článku o mozgových vlnách ste sa dočítali, aké typy mozgových vĺn mozog produkuje. V tomto článku si rozoberieme aký vplyv majú jednotlivé mozgové vlny na vaše bunky, tkanivá, orgány, DNA molekulu a tým pádom aj na vaše celkové zdravie.

Mozog je prepojený so zvyškom vášho tela. Jednotlivé typy mozgových vĺn špecificky ovplyvňujú zdravie. Zdravie buď podporujú alebo naopak znižujú a podporujú chorobu.

Gama vlny

Gama vlny majú pozitívne účinky na ľudské telo a gény. Mozgová frekvencia gama je epigenetická (ovplyvňuje procesy, ktoré sa dejú nad úrovňou génov a tieto procesy následne ovplyvňujú gény). Stimuluje produkciu protizápalových proteínov, zvyšuje produkciu kmeňových buniek, kóduje expresiu stresových génov (gény kódujúce kortizol a ďalšie stresové hormóny - reguluje produkciu týchto hormónov a znižuje stres), zvyšuje rast buniek a aktivuje mikroglia (podporné bunky mozgu, ktoré odstraňujú odpadové látky v mozgu).

Alfa vlny

Alfa vlny stimulujú expresiu génov, zvyšujú produkciu serotonínu a ďalších neurotransmiterov (ovplyvnenie nálady), zvyšujú syntézu DNA molekuly, zlepšujú učenie a pamäť - aktivujú synapsy mozgu, ktoré sa zapájajú v tomto procese a nastavujú mozog na najvyšší výkon.Theta vlny

Theta vlny zvyšujú DNA opravy (keď sme v theta vlnách, naša DNA sa opravuje) a zvyšujú aktivitu antioxidantov (neutralizujú voľné radikály). Voľné radikály zvyšujú poškodenie v našom tele a spôsobujú, že sme chorí a rýchlejšie starneme. Antioxidanty voľné radikály neutralizujú, takže sa v tele nedokážu prejaviť. Starneme pomalšie a naše telo je mladšie. Theta vlny ďalej znižujú bolesť a zvyšujú produkciu serotonínu a ďalších neurotransmiterov, ktoré sa spájajú so zlepšením nálady. Okrem toho stimulujú chrupavku a zlepšujú zdravie kĺbov.

Delta vlny

Delta vlny zvyšujú produkciu rastového hormónu. Rastový hormón je dôležitý pre vaše celkové zdravie, regeneráciu a spomalenie procesu starnutia. Produkuje sa v spánku. Delta vlny ďalej znižujú množstvo beta amyloidu (odpadová látka v tele, dôsledok starnutia). Zvyšujú regeneráciu nervových buniek a zvyšujú aktivitu telomerázy (enzým, ktorý dokáže predĺžiť stratené teloméry - spomalenie procesu starnutia, ochrana pred vznikom ochorení). Aktivitu telomerázy dokáže ovplyvniť iba veľmi úzka frekvencia delta vĺn (frekvencia od 0,19 do 0,35 Hz). Ak chcete byt dlho mladý a zdravý, je dôležité udržiavať sa v delta vlnách, dopriať si dostatočné množstvo spánku a vystavovať sa aktivitám, ktoré vás dostanú do delta vĺn.

Beta vlny

Beta vlny sa spájajú s rýchlejším starnutím a rozvojom ochorení. Zvyšujú produkciu adrenalínu a kortizolu (stresové hormóny), v dôsledku čoho sa znižuje imunita a telo vás nedokáže dostatočne ochrániť pred ochoreniami. Aktivujú celú škálu reakcií, ktoré majú negatívny vplyv na vaše zdravie a potlačujú zdravé bunkové funkcie a reakcie. Aktivujú negatívne, chorobné procesy v tele a potlačujú zdravé, ochranné procesy, ktoré potrebujete, aby vaše telo fungovalo správne. Znižujú syntézu DNA molekuly, znižujú rast buniek a urýchľujú starnutie. Ak chcete byť zdravý, mali by ste sa týmto mozgovým vlnám snažiť vyhnúť.

Tieto negatívne účinky sa spájajú s vysokými beta vlnami. Nízke beta vlny majú neutrálny účinok na zdravie a nie sú pre vás z dlhodobého ani krátkodobého hľadiska škodlivé..