Vedci našli spôsob ako prinavrátiť stratené zuby

26.04.2021

Čo ak by som vám povedala, že ak o svoje zuby prídete, už nebudete musieť mať umelé zuby, pretože existuje spôsob ako vám vaše stratené zuby prinavrátiť? Vedci uskutočnili objav, na ktorí sme všetci čakali. Podarilo sa im nájsť spôsob ako nám môžu naše zuby opätovne narásť.

Zuby sú pre nás veľmi dôležité a často si ich dôležitosť plne neuvedomujeme. Staráme sa o ne ako o ‘’neživé tkanivo’’’, vŕtame ich a plombujeme cudzorodými materiálmi. Bolo by naozaj skvelé, ak by sme mohli mať naše zuby v ich ’’živom a zdravom stave’’ aj keď o ne prídeme.Ako je možné, aby nám zuby opäť narástli? Vďaka protilátke, ktorá spúšťa regeneráciu stratených zubov. Inhibíciou (potlačením) génu nazývaného USAG-1, spúšťa protilátka dostupnosť rastových faktorov, ktoré môžu byť použité na rast nových zubov.

Tím vedcov, ktorí objav uskutočnili, popisuje, ako zámerne geneticky modifikovali myši, aby sa u nich niektoré zuby nevyvinuli. Ak takejto tehotnej myši pichli USAG-1 protilátku, u jej potomkov sa napriek genetickej modifikácii vyvinuli zdravé zuby. Podanie tejto protilátky rovnako spôsobilo rast úplne nového zuba u bežných dospelých myší po strate zuba.

Vedci sa rozhodli zacieliť práve USAG-1 gén, pretože je známe, že inhibuje (potláča) dve signálne molekuly, známe ako BMP a Wnt. Obe tieto signálne molekuly sa realizujú pri vývoji zubov. Problémom ale zostáva, že tieto molekuly kontrolujú rast aj mnohých ďalších orgánov v ľudskom tele, takže ich alterácia môže spôsobiť závažné nežiadúce účinky.  


Celý článok v angličtine nájete tu.