Sú väčšie pery krajšie?

09.12.2021

Veľké pery sú aktuálnym trendom. Väčšina dnešných žien túži po plných veľkých perách. Veľmi obľúbené sú výplne pier kyselinou hyalurónovou a formovanie pier ruskou metódou  ''russian lips''. Je ale pravda, že veľké pery sú krajšie a atraktívnejšie ako menšie pery?

Čo určuje krásu pier? Pery sú symbolom ženskosti a zmyselnosti. Ich krása však nespočíva iba v ich veľkosti, ale zároveň aj v ich tvare a ideálnom pomere vzhľadom na ''golden ratio''.

''Golden ratio'' - zlatý rez

Krása v prírode je do veľkej miery spätá s matematikou a geometriou. Krása pier preto na základe zlatého rezu závisí najmä od symetrie pier, tvarovania pier a pomeru hornej pery k spodnej pere. Za ideálnych podmienok by mala byť spodná pera o niečo väčšia ako horná pera a pomer veľkosti hornej pery k spodnej pere by mal predstavovať 1 : 1,6.

Anatómia pier

Pery majú viacero anatomických častí, ktoré poukazujú na ich krásu, dokonalý tvar, prirodzenosť a symetriu. Vyvýšené piliere medzi hornou perou a nosom sa nazývajú philtrum. Stredná, vykrojená časť hornej pery sa označuje ako Cupidov lúk. Okraj pery, ktorý sa nachádza na rozhraní pokožky tváre a pier sa nazýva okraj Vermillionu. Červeň pier sa označuje ako Vermillion a stred pery tvoria horné a spodné Tuberculy - vankúšiky.

Všetky anatomické časti pier sú dôležité a určujú ich krásu. Pri mnohých aplikáciách výplní kyseliny hyalurónovej za cieľom zväčšenia pier nie sú tieto anatomické časti rešpektované (napr. metóda '' ruské pery''), čo môže viesť k zväčšeniu pier, no poklesu ich atraktivity.Malé vs. veľké pery

Dlhodobo prevláda názor, že veľké pery sú krajšie ako malé pery. Takmer každá žena túži po veľkých perách a ak veľkými perami nebola prirodzene obdarená, často siaha po aplikácii výplní kyseliny hyalurónovej, ktorými chce dosiahnuť želané zväčšenie pier. Sú ale väčšie pery krajšie? V mnohých prípadoch áno a v mnohých prípadoch nie. Mnohé menšie pery sú omnoho krajšie ako veľké pery, najmä ak ide o pery nadmerne preplnené kyselinou hyalurónovou, ktoré strácajú nie len svoju krásu a prirodzenosť, ale aj ženskosť a zmyselnosť. 

Veľa žien si myslí, že potrebuje výplň pier aj napriek tomu, že má krásne pery a takúto výplň vôbec nepotrebuje. Často sa preto stáva, že výplň je aplikovaná vtedy, keď to nie je indikované a žena príde o svoje krásne, aj keď možno nie úplne ''dokonalé'', ale prirodzené pery.

Symetria

Ďalším dôležitým článkom, ktorý rozhoduje o atraktívnosti pier je ich symetria. Prirodzene sú takmer všetky pery symetrické. K narušeniu symetrie zvyčajne dochádza pri nesprávnej aplikácii výplne kyseliny hyalurónovej, kedy zručnosť lekára nie je vysoká alebo bola výplň pier aplikovaná nesprávnou metódou, prípadne došlo k jej migrácii. Časť žien má asymetrické pery od narodenia alebo sa asymetria pier vyvinula po určitom úraze alebo ochorení.

Menej je viac

V prípade krásy pier, menej je viac. Prirodzene krásne pery budú vždy krajšie ako pery preplnené kyselinou hyalurónovou. Určite ste už aj vy videli ženu, u ktorej ste si už na prvý pohľad všimli, že má urobené pery. Správny prístup k aplikácii výplní kyseliny hyalurónovej je taký, že by na prvý pohľad nemalo byť okamžite viditeľné, že ste podstúpili určitý estetický zákrok. Dobre urobená práca je prirodzená, minimalistická a rešpektuje vašu prirodzenú krásu.

Ak predsa len chcete vaše pery vylepšiť, vždy postupujte postupne a dávajte pozor na to, aby ste vaše pery nepreplnili. Odporúčam aplikovať 0,5 ml, maximálne 0,7 ml výplne. Treba myslieť na to, že výplň sa z pier nemusí úplne stratiť a tento zákrok nemusí byť plne zvrátiteľný (štúdie ukazujú, že výplne dokážu v tele zotrvať aj 10 rokov). Je preto dôležité byť v aplikácii konzervatívny. Navyše nadmerné množstvo výplne zvyšuje riziko jej migrácie mimo peru.

Rešpektovanie tváre

Každá z nás je jedinečná a rovnako je jedinečná i naša tvár a naše pery. Veľké pery sa nehodia každej žene. U mnohých žien sú práve menšie pery to, čo ich robí krásnou a atraktívnou. Ak by sme tieto pery zmenili a zväčšili, je možné, že takáto žena príde o svoj prirodzený šarm, ktorý jej dodávajú práve jej prirodzené pery. Je veľmi pravdepodobné, že vaše prirodzené pery sú to, čo vašej tvári dokonale sedí. Preto možno urobíte najlepšie, ak si necháte svoje prirodzené pery, prípade svoje pery vylepšíte tak, aby ste čo najviac zachovali ich prirodzenosť.


Výplň pier kyselinou hyalurónovou

Výplne pier kyselinou hyalurónovou sa robia mnohými technikami. Je iba na uvážení lekára, ktorý výplň aplikuje, aby rozhodol, akú metódu použije. Výber metódy závisí od typu pier a požiadaviek ženy. Niektoré ženy chcú prirodzenejšie pery, iné siahajú po populárnej ruskej metóde, kedy sa kyselina hyalurónová aplikuje metódou viacerých vpichov. Množstvo aplikovanej výplne sa pohybuje štandardne od 0,5 do 1 ml, pričom sa môžu použiť výplne rôznych značiek (Juvederm, Teosyal) a rôznej tuhosti (mäkšie, tuhšie, mezolips).

Migrácia výplní 

Vyplnenie pier kyselinou hyalurónovou so sebou prináša riziko. Pery sú najčastejším miestom aplikácie, kde dochádza k migrácii výplní. Migrácia výplní je stav, kedy sa výplň aplikovaná do cieľovej lokality presunie do inej, neželanej lokality, čo má negatívny vplyv na krásu. Výplne v perách najčastejšie migrujú pri preplnení pier aplikovaním vysokého množstva výplne a pri použití nesprávnej techniky. Výplň najčastejšie migruje do oblasti philtra (oblasť medzi nosom a hornou perou) alebo do sliznice v mokrej časti pier. Migrácia výplne má neželaný a veľmi neestetický výsledok, preto je migrovanú výplň potrebné rozpustiť enzýmom hyaláza.

Pery a sociálne siete

Ak premýšľate o tom, že potrebujete výplň pier, dobre si to premyslite. Je možné, že máte iba skreslené vnímanie vašich pier a neuvedomujete si ich krásu. Aktuálne je to čím ďalej tým častejšie, pretože sme neustále bombardovaní obrázkami ''dokonalých'' vyplnených pier. Tieto fotografie sú ale vždy urobené hneď tesne po zákroku a vy neviete ako daná žena skutočne vyzerá. Navyše sa na sociálnych sieťach vo veľkej miere používa photoshop, filtre a facetune. To, čo vidíte na obrazovke telefónu, často nemá nič spoločné so skutočnou realitou.