Správna intímna hygiena

15.03.2021

Správna intímna hygiena je extrémne dôležitá pre zdravie ženského tela. Pošva je náchylná na infekcie, ktorým sa dá predchádzať správnou hygienou a udržiavaním kyslého pH. Týmto spôsobom zabezpečíte ochranu pred bakteriálnou či kvasinkovou infekciou, ktorá by sa vám mohla znepríjemniť život. Aká je správna intímna hygiena?

V prvom rade je dôležité dbať na to, aby bola intímna hygiena pravidelná a telu prirodzená. To znamená, že sa treba vyvarovať chemickým látkam. Zvýšenú pozornosť jej treba dať predovšetkým počas menštruácie, kedy je pošva najviac náchylná.Správna intímna hygiena

Vonkajšie pohlavné orgány, t.j. veľké a malé pysky ohanbia a klitoris treba minimálne raz denne očistiť čistou tečúcou vodou. Vyvarujte sa používaniu mydiel a prípravkov na intímnu hygienu. Tie často narúšajú prirodzené zloženie vaginálnej mikroflóry a pH a prispievajú ku vzniku vaginálnych infekcií. Okrem pravidelného čistenia vodou je dôležité dbať na prvidelnú výmenu čistého spodného prádla (1x za deň, v prípade potreby i 2x).

Intímna hygiena počas menštruácie

Počas menštruácie je potrebné dbať na zvýšenú ochranu. Umývanie by malo byť častejšie - aspoň 2 x za deň ráno a večer. Ďalej treba dbať na pravidelnú výmenu menštruačných vložiek, tampónov a intímiek (každé 2 - 3 hodiny, výnimka noc).

Intímna hygiena počas infekcie

V prípade bakteriálnej alebo kvasinkovej infekcie je potrebné intímnu hygienu zvýšiť (2 x denne) a snažiť sa o navodenie kyslého pH pošvy. V tom nám pomôžu vaginálne gély, prípadne čipky s obsahom laktobacilov, ktoré sa prirodzene nachádzajú v pošve. V čase infekcie je dôležité vyvarovať sa sexuálnemu styku (dochádza tak k prenosu infekcie medzi partnermi).