Správna domáca dentálna hygiena

14.02.2022

Pravidelná a správna dentálna hygiena je základom zdravia zubov a ďasien. Podstatou dentálnej hygieny je to, ako sa o vaše zuby staráte doma. Dentálna hygienička vám zuby iba dočisťuje. Ako si robiť správnu dentálnu hygienu tak, aby boli vaše zuby dlho zdravé a krásne?

Zdravé zuby a ďasná

Účinná dentálna hygiena chráni zuby pred vznikom zubného kazu, zubného kameňa a pred rozvojom parodontitídy a parodontózy. Parodontitída a parodontóza sú zápalové procesy, prebiehajúce na ďasnách, spôsobujúce odhaľovanie zubných krčkov, ubúdanie kostí sánky a čeľuste a stratu zubov. Ak nechcete prísť o svoje zuby, časť kostného tkaniva tváre a chcete si svoje zuby a ďasná udržať čo najdlhšie zdravé, musíte sa o ne pravidelne a správne starať.Zubná kefka

Prvým základným krokom je pravidelné umývanie zubov 2x denne, ráno (po prebudení alebo po raňajkách) a večer pred spaním zubnou kefkou. Ideálne je zuby umyť aj po konzumácii  väčšieho množstva sacharidov, pretože môžu zvýšiť množstvo baktérií v ústach. Zubná kefka by mala byť mäkká alebo stredne tvrdá a všetky štetiny by mali byť v jednej rovine. Výborným pomocníkom na uľahčenie umývania zubov je elektrická zubná kefka, ktorá ale musí byť sonická (iné typy elektrických zubných kefiek môžu spôsobiť poškodenie zubného tkaniva).

Zubná pasta

Poviem vám jedno tajomstvo. Vôbec nejde o to, akú zubnú pastu používate. V rámci umývania zubov je najdôležitejšie zuby očistiť zubnou kefkou od povlaku. Zubná pasta slúži skôr na chuť a príjemný pocit pri čistení zubov. Zuby si vyčistíte rovnako dobre, nehľadiac na značku zubnej pasty, ktorú si vyberiete. Napriek tomu odporúčam skôr organické zubné pasty. Aj keď zubné pasty nemajú veľký vplyv na čistenie zubov, môžu zaviesť chemické látky do vášho tela.

Medzizubná kefka

Raz za deň, ideálne pri večernom čistení zubov, je potrebné medzizubné priestory očistiť medzizubnou kefkou. Nedostatočné čistenie medzizubných priestorov je primárnou príčinou zubného kazu, zápalu ďasien, ubúdania kosti a straty zubov. Dôležité je vybrať si správnu veľkosť medzizubnej kefky (nemala by byť príliš malá ani veľká a mala by hladko prechádzať medzizubným priestorom). Čistenie zubov medzizubnou kefkou by nemalo bolieť.

Zubná niť

Ak máte veľmi úzke medzizubné priestory, čistite ich raz denne zubnou niťou. Použitie medzizubnej kefky by v tomto prípade mohlo spôsobiť poškodenie ďasien a prehĺbiť zápal, Navyše by bolo takéto čistenie zubov veľmi nepríjemné a pravdepodobne by vás odradilo.

Škrabka na jazyk

Posledným krokom čistenia zubov, ktorý opomína najviac ľudí, no je veľmi dôležitý, je čistenie jazyka. Škrabkou na jazyk odstránite z jazyka nahromadený povlak. Povlak na jazyku je rovnako priaznivým prostredím pre rast baktérií v ústach a môže byť príčinou zubného kazu.

Ústna voda

Reklamy na zubné vody hlásajú, že zabijú 99% baktérií v ústach. Je to ale to, čo chcete? Tak ako vo vašom čreve aj vo vašich ústach sídli váš prirodzený a ochranný mikrobióm, ktorý obsahuje prospešné baktérie, napomáhajúce vášmu zdraviu. Problém nastáva iba ak sa premnožia škodlivé baktérie a príčinou je v tomto prípade najmä strava bohatá na cukor. Mnohé ústne vody sú vysoko agresívne a robia viac škody ako úžitku. Nie je pravda, že si musíte zuby po omývaní ešte preplachovať ústnou vodou. Predošlé kroky sú dostačujúce.