Spánok a jeho tajomstvá: Všetko, čo potrebujete vedieť o fázach spánku

01.05.2023

Spánok prechádza rôznymi fázami, ktoré sú zvyčajne rozdelené do dvoch hlavných kategórií: rýchly pohybový (REM) spánok a non-rýchly pohybový (NREM) spánok.

Non-REM spánok sa delí na tri fázy a predstavuje asi 75-80% spánku. Počas NREM spánku môže byť spiaci ľudia prebudený relatívne ľahko a nemusí si pamätať svoje sny.

Fáza 1: Táto fáza je charakterizovaná ľahkým spánkom a môže trvať asi 5-10 minút. Spánok je plytký a niektorí ľudia si môžu všimnúť, že sa v tomto stave mierne triasli alebo sa často budia. Počas tejto fázy sa môže tiež vyskytnúť tzv. hypnagogický zážitok, čo je stav medzi bdie a spánkom, kedy sa môže vyskytnúť pocit pádu alebo chvenia.

Fáza 2: Táto fáza tvorí asi 45-60% celkového spánku a môže trvať až 60 minút. Počas fázy 2 klesá tepová frekvencia a dýchanie sa spomaľuje, čo naznačuje hlbší spánok. Taktiež dochádza k poklesu telesnej teploty a svalovému uvoľneniu.

Fáza 3: Táto fáza tvorí asi 10-20% celkového spánku a zvyčajne trvá asi 20-40 minút. V tejto fáze sa ľudia dostávajú do najhlbšieho spánku. Dochádza k pomalšiemu dýchaniu, krvný tlak klesá a svaly sú úplne uvoľnené. Počas tejto fázy sa tela obnovujú a regenerujú.

REM spánok (tzv. paradoxný spánok) sa vyskytuje asi 20-25% času a nastáva po fáze NREM spánku. Táto fáza je charakterizovaná rýchlymi pohybmi očí a rýchlym tepom srdca. Počas REM spánku sú svaly úplne uvoľnené a telo sa nemôže pohybovať, čo zabraňuje fyzickej interakcii so snami. V tejto fáze sa tiež vyskytujú sny, ktoré môžu byť veľmi intenzívne a živé.

Je dôležité z

REM (Rapid Eye Movement) spánok je fáza spánku, ktorá je charakterizovaná rýchlymi očnými pohybmi, nízkym svalovým tonusom a zvýšenou aktivitou mozgu. Je to najhlbšia fáza spánku a vyskytuje sa asi po 90 minútach od zaspávania. REM spánok je dôležitý pre spracovanie a uchovanie emocionálneho a kognitívneho obsahu, pretože mozog v tejto fáze výrazne pracuje na spracovaní informácií.

Počas REM spánku dochádza k rýchlemu pohybu očí a zvýšenej aktivite v oblasti mozgu zodpovedajúcej za pamäť a učenie. V tomto štádiu sa tiež prejavuje snenie. REM spánok je preto dôležitý pre konsolidáciu pamäti a učenie. Navyše, REM spánok hraje dôležitú úlohu v regulácii nálady a emočného stavu. Nedostatok REM spánku môže viesť k depresii, úzkosti a podráždenosti.

V tejto fáze spánku je tiež dôležité, aby sa telo dostatočne uvoľnilo a oddýchlo si. Svalový tonus sa zníži a dýchanie a srdcová frekvencia sa zvyšujú. To umožňuje zlepšenie cirkulácie a regenerácie tkanív. Nedostatok REM spánku môže mať negatívny vplyv na regeneračné procesy v tele.

Celkovo sa odporúča, aby sa dospelí dostatočne vyspali a mali dostatok REM spánku, ktorý predstavuje asi 25% celkovej spánkovej doby. Chýbajúci alebo nedostatočný REM spánok môže mať negatívny vplyv na celkové zdravie a výkon.