Slnko, fotoaging a zdravie kože

18.07.2022

Slnko je dôležité a nevyhnutné pre naše celkové zdravie a život. Dostatočné a primerané množstvo slnečných lúčov vašej koži a celému vášmu telu pomáha a podporuje vaše zdravie. Nadmerné slnečné žiarenie naopak škodí nie len vašej koži, ale aj vášmu celkovému zdraviu.

Aký je vplyv slnka na vaše telo? Aké základné benefity má pravidelné vystavovanie sa slnečnému žiareniu a aké negatívna naopak spôsobuje nadmerné slnenie a spálenie?Zdroj vitamínu D

Vedeli ste, že väčšina ľudí na Slovensku má nedostatok vitamínu D? Zo všetkým vitamínov, je to práve vitamín D, ktorý telo postráda najčastejšie. Hlavným prirodzeným zdrojom vitamínu D je Slnko. 90 % vitamínu D, ktoré vaše telo získa, pochádza práve zo slnečného žiarenia, ktoré dopadá na vašu kožu. Pri dopade slnečného žiarenia na kožu, koža sama syntetizuje (vytvára) vitamín D. Iba 10 % vitamínu D telo prijme zo stravy, preto je dôležité získavať ho zo Slnka.

Pre tvorbu vitamínu D zo Slnka vo vašej koži, je dôležité tráviť dostatočné množstvo času vonku na slnečnom žiarení. Ak chcete získať dostatočné množstvo vitamínu D, je potrebné, aby bola pri pobyte vonku odhalená čo najväčšia plocha vašej kože. Vitamín D je nevyhnutný pre správne fungovanie imunitného systému a ďalšie životne dôležité funkcie vo vašom tele.

Starnutie kože (fotoaging)

Napriek tomu, že je slnečné žiarenie v primeranej a dostatočnej miere dôležité pre celkové zdravie, nadmerné slnečné žiarenie má negatívny vplyv na zdravie kože i na celkové zdravie a spôsobuje urýchlené starnutie. Slnečné žiarenie je jednou z hlavných príčin starnutia kože (fotoagingu). K starnutiu kože vplyvom Slnka dochádza najmä pri nadmernom vystavovaní sa Slnku, pri spálení kože a pri nedostatočnej ochrane kože pred Slnkom (opaľovacie prípravky).

Starnutie kože (fotoaging) sa prejavuje ovisnutou pokožkou, stenčením kože, poklesom celkovej elasticity kože, formovaním vrások a objavením sa pigmentových škvŕn. Nadmerné slnečné žiarenie narušuje štruktúru a kvalitu kože, spôsobuje pokles kolagénu a elastínu v koži, dehydratuje kožu, spôsobuje zmeny v tvorbe melanínu (sfarbenie kože) a mnohé ďalšie.


Poškodenie zdravia a funkcie kože

Koža je veľmi dôležitým orgánom tela. Zabezpečuje ochranu pred vonkajším prostredím, je orgánom hmatu, vnímania dotyku, termoregulácie, regenerácie aj imunitným orgánom. Oddeľuje vaše telo od vonkajšieho prostredia a zabezpečuje jeho integritu. Ak dôjde k poškodeniu kože, kožná bariéra sa stane slabou a telo je náchylnejšie na rozvoj ochorenia.

Základnými orgánmi pre zdravie tela, ktoré dokážeme ovplyvniť svojím životným štýlom, sú črevo (tráviaci systém), pľúca (dýchací systém) a koža. Všetky tieto orgány predstavujú bariéru medzi telom a vonkajším prostredím a sú hlavným sídlom imunity tela. Ak dôjde k porušeniu bariéry (sliznice tráviaceho systému, pľúcnych alveol, kože), integrita tela je narušená. Z tohto dôvodu je veľmi dôležité snažiť sa udržiavať svoju kožu čo najzdravšiu a najsilnejšiu.

Pri nadmernom slnečnom žiarení dochádza k starnutiu kože (fotoagingu) a funkcia kože sa narušuje. Hlavným dôsledkom porušenia funkcie kože je oslabenie imunitného systému, ktoré má dopad na celkové zdravie tela. Je preto dôležité svoju kožu chrániť a posilňovať jej zdravie.Zdravý podcast - 57. Slnko, fotoaging a zdravie kože


Poškodenie DNA a urýchlenie starnutia

Mimo starnutia kože a vplyvu na celkové zdravie má slnečné žiarenie výrazný vplyv na celkové starnutie. Nadmerné slnečné žiarenie je hlavnou príčinou akcelerácie starnutia buniek, tkanív, orgánov a tela ako celku. V dôsledku nadmerného (až toxického) pôsobenia slnečného žiarenia dochádza k poškodzovaniu DNA molekuly (zlomy v DNA molekule). 

Tieto poškodenia DNA molekuly musia byť opakovane opravované, čím dochádza k poklesu energie na iné životne dôležité procesy v bunke. Navyše sa postupom času chyby v DNA molekule hromadia, čo spoločne s konštantným opravovaním DNA molekuly a poklesom energie na iné životne dôležité procesy vedie k rýchlejšiemu starnutiu buniek a celého tela.

Nadmerné vystavovanie sa slnečnému žiareniu bez ochrany opaľovacími prípravkami a opakované spálenie pokožky sú jednými z hlavných dôvodov zvýšenia biologického veku (chronologický vek je nižší, no vzhľad tela a celkové zdravie zodpovedá staršiemu telu). Viac o biologickom veku v podcastoch 53. Čo spôsobuje starnutie 54. Ako spomaliť starnutie.


Čítajte tiež

Teloméry - čo spôsobuje starnutie?

Jedzte do krásy a mladosti