Priepustnosť mozgovej bariéry

01.05.2023

Leaky brain, alebo prenikanie krvno-mozgovou bariérou, sa stáva čoraz častejším problémom v súčasnosti. Ide o stav, keď sa bariéra medzi krvou a mozgom stáva priepustnejšou, čo umožňuje nežiaduce látky a mikroorganizmy preniknúť do mozgového tkaniva. Tento stav môže mať vplyv na náš mozog a spôsobiť rôzne zdravotné problémy, vrátane neurodegeneratívnych ochorení, ako je Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba a mnoho ďalších.

Ako funguje krvno-mozgová bariéra?

Krvno-mozgová bariéra je ochranný mechanizmus, ktorý chráni mozog pred nežiaducimi látkami a mikroorganizmami, ktoré sa nachádzajú v krvi. Táto bariéra je tvorená bunkami a tkanivami, ktoré oddelujú krv od mozgového tkaniva a umožňujú prechod iba niektorých molekúl a látok, ktoré sú pre mozog potrebné.

Priepustnosť krvno-mozgovej bariéry závisí od mnohých faktorov, vrátane stavu krvných ciev, zloženia a hustoty buniek tvoriacich bariéru, ale aj od zdravia a funkcie čreva.

Čo spôsobuje prenikanie krvno-mozgovej bariéry?

Prenikanie krvno-mozgovej bariéry môže byť spôsobené rôznymi faktormi, medzi ktoré patria:

  1. Chronický stres - dlhodobý stres môže mať vplyv na funkciu krvných ciev, čím sa môže zvýšiť priepustnosť krvno-mozgovej bariéry.

  2. Zápal - zápalové procesy môžu spôsobiť zmeny v štruktúre a funkčnosti krvných ciev, čím sa môže zvýšiť prenikanie nežiaducich látok a mikroorganizmov do mozgového tkaniva.

  3. Problémy s črevami - problémy s črevami, ako je napríklad syndróm dráždivého čreva alebo priepustnosť čreva, môžu mať vplyv na krvnú zložku a môžu spôsobiť prenikanie škodlivých látok do mozgu.

  4. Nezdravá strava - strava bohatá na nezdravé tuky, cukry a iné škodlivé látky môže mať vplyv na stav krvných ciev a zvýšiť prenikanie nežiaduc

Radi by ste vedeli viac o syndróme "leaky brain"? Prinášame vám ďalších 4 dôležitých faktov o tomto ochorení:

  1. Porucha priepustnosti krvno-mozgového bariéry môže spôsobiť zápalové ochorenia mozgu. Keď sa bariéra stane priepustnou, môže do mozgových tkanív uniknúť mikroorganizmy, toxíny a iné škodlivé látky. Tieto látky môžu vyvolať zápal v mozgu, čo môže viesť k rôznym zdravotným problémom, ako sú migrény, depresia a úzkosť.

  2. Hlavnými príčinami "leaky brain" sú podobné ako u priepustnosti čreva. K týmto príčinám patria zápal, stres, nedostatočná výživa, infekcie, fajčenie a nadmerná konzumácia alkoholu.

  3. Niekedy sa "leaky brain" môže prejaviť bez akýchkoľvek zjavných príznakov. To môže byť preto, že mozog nemá žiadne receptorové bunky pre bolesť, ktoré by vyvolávali nejaké symptómy. Preto je dôležité pravidelne sa vyhľadávať u lekára a sledovať svoje zdravie.

  4. Existujú spôsoby, ako môžete znížiť riziko vzniku "leaky brain". Medzi tieto spôsoby patrí zlepšenie kvality stravy, zníženie stresu, cvičenie a zlepšenie spánkových návykov. Okrem toho sa môžete vyhnúť toxickým látkam, ako sú pesticídy a ťažké kovy, a uistite sa, že užívate dostatok vitamínov a minerálov, ktoré podporujú zdravie mozgu.Leaky brain, známy aj ako prenikavá krvomozgová bariéra, je stav, kedy bariéra medzi krvou a mozgom sa stáva nepružnou a dovoľuje proteínom a iným škodlivým látkam preniknúť do mozgu. Tento stav môže byť spojený s mnohými neurologickými poruchami, vrátane depresie, úzkosti, migrény a iných ochorení.

Z pohľadu funkčnej medicíny je leaky brain zvyčajne spojený s chronickým zápalom v tele, ktorý môže byť spôsobený nezdravou stravou, stresom, nedostatkom spánku a inými faktormi. Chronický zápal vedie k zvýšenej produkcií cytokínov a iných zápalových látok, ktoré môžu oslabiť krvomozgovú bariéru a umožniť preniknutie škodlivých látok do mozgu.

Okrem toho môžu byť faktormi, ktoré prispievajú k leaky brain, aj nezdravé návyky ako alkohol, fajčenie a užívanie drog, ktoré môžu tiež poškodiť krvomozgovú bariéru a spôsobiť zvýšenú priepustnosť.

Liečba leaky brain sa zvyčajne zameriava na znižovanie zápalu v tele a posilnenie krvomozgovú bariéru. To môže zahŕňať zmenu stravy, ktorá sa zameriava na potraviny bohaté na zdravé tuky, proteíny a antioxidanty, ako aj na znižovanie príjmu cukru a rafinovaných uhľohydrátov. Taktiež môže byť užitočná suplementácia zdravými tukmi, ako sú omega-3 mastné kyseliny, a antioxidantmi, ako sú vitamín C a E.

Okrem toho, cvičenie a zlepšenie kvality spánku môže byť tiež účinným spôsobom na zlepšenie krvomozgovú bariéru a zníženie zápalu v tele. Konečne, meditácia a ďalšie techniky na zvládanie stresu môžu byť účinné pri znížení zápalu a posilnení krvomozgovú bariéru.

V prípade závažnejších prípadov leaky brain môže byť nevyhnutná farmakoterapia, ktorá sa zameriava na zmiernenie symptómov a posilnenie krvomozgovú bariéru. Avšak, zmena životného štýlu a stravy mô