Príčina tvorby vrások na čele

29.03.2021

Vrásky na čele sú jedným z hlavných znakov starnutia a často sú prvým dôvodom, prečo sa žena rozhodne podstúpiť aplikáciu botoxu, za cieľom ich odstránenia a zabránenia tvorbe nových. Existuje i metóda, ktorou možno ich tvorbe zabrániť alebo ich odstrániť iným, telu prirodzeným spôsobom? Jednoznačne áno. 

Ako prvé si ale musíme vysvetliť prečo a akým mechanizmom tieto vrásky vznikajú. Ak to pochopíme, efektívne zabránime tvorbe nových vrások a vyhladíme už vzniknuté vrásky.Vrásky sa formujú, pretože koža sa ohýba. Predstavte si kožu ako papier. Keď papier pokrčíme a budeme sa ho snažiť vrátiť do pôvodného stavu, úplne to nepôjde. Zostanú na ňom znaky nášho pokrčenia. Aby sme zabránili tomuto poškodeniu, nemali by sme papier vôbec krčiť.

Naša koža je obdobná metafore papiera a ohýba sa rovnakým mechanizmom. Z tohto dôvodu, po tom ako sa pravidelne krčí, nie je schopná zachovať si svoj rovný a hladký vzhľad. Týmto spôsobom sa formujú predovšetkým hlboké vrásky, akými sú vrásky na čele.

Oslabené očné svaly

Hlavnou príčinou tvorby vrások na čele je krčenie čela. Prečo ale čelo krčíme? Dôvodom sú oslabené očné svaly (vnútorné a vonkajšie očné svaly). Čelo obyčajne zdvíhame a krčíme, keď sa snažíme niekam pozrieť alebo vyjadriť určitú emóciu pomocou očí. Keďže čelový sval je omnoho väčší a silnejší ako svaly oka, zvykli sme si ho za týmto účelom používať. 

To ale nie je jeho funkciou. Preto sa sval deformuje a formujú sa vrásky. Ak chceme zabrániť tvorbe vrások na čele alebo vzniknuté vrásky odstrániť, musíme posilňovať očné svaly. Môžeme začať tým, že sa budeme vedome sústreďovať na to, čo robíme a budeme sa snažiť používať očné svaly, namiesto svalov čela. Na blogu si čoskoro ukážeme i konkrétne cviky :)

Stuhnutá šija

Ďalšou príčinou je stuhnutá šija. Svaly čela nekončia na čele. Pokračujú väzivom pozdĺž vlasovej časti lebky a končia na záhlaví, kde opäť formujú sval. Tento sval je prepojený so svalmi šije a svalmi krku. Preto, ak máme stuhnutú šiju, vplýva to na vzhľad našej tváre. 

Konštantné napätie v tejto oblasti má za následok formovanie hlbokých vrások na čele. Ďalšou metódou odstránenia vrások na čele a zabránenia tvorbe nových vrások, je preto uvoľnenie napätia tejto oblasti. Vhodné je naťahovanie, masáže a pravidelné cvičenie.