Príčina tvorby halluxov

01.04.2021

Halluxy alebo ‘’’vybočené palce’’ sú veľkým medicínskym problémom dnešnej doby. Veľkým hlavne z toho dôvodu, že postihujú takmer každého jedného z nás. Problémom vybočených palcov nie je iba to, že sú nepekné a bolia, ale aj to, že deformujú nohu ako celok a následne spôsobujú problémy aj v iných častiach pohybového systému - na chrbtici, kolenách alebo bedrových kĺboch, v dôsledku nesprávneho zaťaženia a porušenia základnej anatómie tela.

Pri tom ako som dva roky pracovala v Slovenských liečebných kúpeľoch v Piešťanoch, ktoré sa zameriavajú predovšetkým na liečbu a prevenciu ochorení pohybového systému a neurologických ochorení, som si nemohla nevšimnúť, že takmer každý jeden pacient s ktorým som prišla do styku a vyšetrovala ho, mal tento nepríjemný a nepekný problém.Čo je vybočený palec?

Vybočený palec (hallux valgus) je deformácia palca nohy, kedy sú kosti nohy vytrhnuté z ich fyziologického anatomického postavenia. Kosti nie sú usporiadané rovno, ale vychádzajú z osi, pričom metatarzálna kosť smeruje smerom dovnútra a články palca smerujú von. Táto deformita je viditeľná už voľným okom a možno ju potvrdiť RTG vyšetrením (viď obrázok).

Príčina vybočených prstov

Príčinou vybočených palcov je nesprávna obuv. Nesprávnu obuv má v dnešnej dobe takmer každý jeden z nás, pretože dnešná obuv obvykle nerešpektuje anatómiu nohy. Špička topánky je užšia ako chodidlo, čo postupom času spôsobuje, že noha sa deformuje. To má za následok deformáciu palca nohy a tvorbu halluxov, a často aj deformáciu ostatných prstov nohy. 

Problémom je, že väčšina ľudí si tento problém uvedomí až vo vyššom veku, keď im vybočené palce spôsobujú viditeľné a citeľné problémy. Je preto dôležité riešiť to čím skôr.

Čo robiť?

Základom je prevencia. Ak už ale vybočené palce máte, nezúfajte. Je možné ich sčasti alebo úplne napraviť aj bez toho, aby ste museli absolvovať operáciu. Ako prvé sa pozrite, aké máte doma topánky a všetky nevhodné topánky prestaňte nosiť (topánky so zúženou špičkou, veľmi vysoké podpätky, príliš tesné topánky, topánky menšej veľkosti). Ak chcete pre vaše nohy urobiť ešte niečo navyše, je dobré si namiesto bežných topánok zadovážiť takzvané barefooty - tento typ topánok myslí práve na tento problém a rešpektuje fyziológiu a anatómiu nohy.

Ďalej je vhodné začať s nohami pravidelne cvičiť - ohýbať nohy, rozťahovať prsty od seba a opäť ich priťahovať k sebe, robiť si masáže klenby - aby sa klenba uvoľnila a mohla sa vrátiť do prirodzenej polohy a chodiť čo najčastejšie naboso. Doma je o vhodné chodiť radšej v teplých ponožkách, namiesto toho, aby sa vám noha stáčala v nesprávne zhotovených papučiach.