Nie každý cholesterol je zlý

25.10.2021

Vysoká hladina cholesterolu je veľmi častým zdravotným problémom. Každý z nás pozná minimálne jedného človeka, ktorému lekár diagnostikoval vysokú hladinu cholesterolu. Je ale každý cholesterol zlý a máme sa vysokej hladiny cholesterolu vždy obávať?

Cholesterol a ochorenia

Vysoká hladina cholesterolu je primárnym rizikovým faktorom a priamym spúšťačom ochorenia, zvaného ateroskleróza (kôrnatenie ciev). Ateroskleróza znamená, že v stenách ciev sa hromadia tuky a dochádza k chorobnej prestavbe ciev. Takáto chorobná prestavba ciev je príčinou upchávania ciev, srdcového infarktu a cievnej mozgovej príhody.Čo je cholesterol?

Cholesterol je tuk, ktorý sa zaraďuje do skupiny steroidov. Ide o životne dôležitú látka, ktorá je súčasťou bunkových membrán, nervových obalov, steroidných hormónov a žlčových kyselín. Je súčasťou krvných tukov, preto jeho obsah v krvi ovplyvňuje proces aterosklerózy.

Dobrý vs. zlý cholesterol

Nie každý cholesterol je zlý. Existuje dobrý a zlý cholesterol. Každý z týchto cholesterolov má úplne iné vlastnosti protichodný vplyv na zdravie ciev a zvyšku tela. Ako zlý cholesterol sa označuje LDL cholesterol. LDL cholesterol pôsobí aterogénne (podporuje proces aterosklerotickej prestavby ciev) a je rizikovým faktorom rozvoja srdcovo-cievnych ochorení. Ako dobrý cholesterol sa označuje HDL cholesterol. HDL cholesterol je antiaterogénny (pôsobí ochranne voči rozvoju aterosklerózy) a chráni pred srdcovo-cievnymi ochoreniami.Normálna hladina cholesterolu

V rámci vyšetrenia hladiny cholesterolu sa zisťuje celkové množstvo cholesterolu, množstvo LDL cholesterolu a množstvo HDL cholesterolu. Normálna hodnota celkového cholesterolu je do 5 mmol/l, normálna hodnota LDL cholesterolu 1,2 - 3,0 mmol/l a normálna hodnota HDL cholesterolu je 1,0 - 2,1 mmol/l u mužov a 1,2 - 2,7 mmol/l u žien.

Vysoká hladina cholesterolu

U zdravého človeka by mala byť hodnota HDL cholesterolu normálna alebo vyššia ako tabuľkové hodnoty a hodnota LDL cholesterolu by nemala prevyšovať tabuľkové hodnoty. Ak došlo k chorobnej zmene hladín krvných tukov, pri biochemickom vyšetrení sa zistia vysoké hladiny LDL cholesterolu a hodnota HDL cholesterolu je nižšia alebo normálna. 


Príčina vysokej hladiny LDL cholesterolu

Príčinou vysokej hladiny LDL cholesterolu je nezdravý životný štýl - nezdravá strava (nadbytok nezdravých tukov a cukrov) a nedostatok zdravej pohybovej aktivity. Tieto faktory vedú k hromadeniu nezdravých tukov v tele a cievach, čo má za následok ich chorobnú prestavbu. Konzumácia zdravých tukov je zdraviu prospešná a podporuje normálnu hladinu cholesterolu (nízka hladina LDL cholesterolu, vysoká hladina HDL cholesterolu).