Placebo a nocebo efekt v liečbe

09.05.2022

Určite ste už počuli o placebo efekte. Málo ľudí ale vie, akým princípom placebo efekt funguje. Ako je možné, že cukrová pilulka dosiahne vyliečenie bez prítomnosti účinnej látky? 

V tomto článku si vysvetlíme ako prebieha liečenie pri placebo efekte na nervovej, hormonálnej, bunkovej a biochemickej úrovni. Zároveň si vysvetlíme opačný princíp, ktorým je neželaný nocebo efekt = vyvolanie príznakov ochorenia bez prítomnosti škodlivej látky.Placebo efekt

Placebo = užijete látku, o ktorej neviete, že neobsahuje účinnú chemickú látku (nie je liekom), no ste vo viere, že sa jedná o skutočný farmaceutický prípravok (obsahujúci účinnú látku). Z toho dôvodu u vás táto látka vyvolá želaný liečebený efekt, identický účinku skutočného lieku.

Existuje obrovské množstvo klinických štúdií, kedy bolo namiesto lieku podané placebo a napriek neprítomnosti účinnej látky, vyvolal liečebný účinok. Liečebný účinok nastal, keď ľudia nevedeli, že ide o placebo a dokonca i vtedy, keď vedeli, že sa jedná o placebo (bolo im povedané, že sa jedná o placebo, no napriek tomu v ich tele vyvolá liečebný účinok).

Nocebo efekt

Nocebo = užijete látku, ktorá v tele nespôsobuje žiadnu fyziologickú reakciu (nie je schopná vyvolať žiaden účinok ani nežiadúci príznak). Uveríte, že ide o látku, ktorá je zdraviu škodlivá a vo vašom tele sa napriek požitiu úplne neškodnej látky, prejavia nežiadúce účinky.

Rovnako je známe množstvo štúdií, kedy bola ľuďom podaná úplne neškodná látka, no bolo im povedané, že táto látka v ich tele vyvolá nežiadúce účinky. Napr. astmatikom bola v spreji podaná čistá voda a bolo im povedané, že ide o škodlivú látku, vyvolávajúcu astmatický záchvat. Po užití noceba sa u ľudí prejavil astmatický záchvat aj keď šlo o neškodnú čistú vodu.

Čo sa deje v mozgu a v tele

Liečebný placebo efekt alebo chorobný nocebo efekt je primárne spôsobený našou mysľou a mozgom. Placebo a nocebo efekt nespôsobuje žiadna požitá látka, ale naše presvedčenie, ktoré spúšťa vlnu biochemických reakcií v našom mozgu a následne v celom našom tele. 

Myseľ sa presvedčí o určitom účinku (liečebnom alebo chorobnom), následne mozog zapne určité obvody neurónov, ktoré spôsobia vyplavovanie konkrétnych neurotransmiterov, neuropeptidov a hormónov. Ide o chemický kokteil telu vlastných látok, ktorý je vyplavovaný do celého zvyšku tela. Tento kokteil chemických látok, produkovaných telom, spôsobuje, že telo sa začne správať určitým spôsobom (spôsobí liečbu alebo rozvoj ochorenia).

Vaše telo produkuje každý deň obrovské množstvo chemických látok. Je prirodzenou lekárňou, ktorú máte neustále k dispozícii. Správanie vášho mozgu má vplyv na to či sa do tela vyplavujú pozitívne alebo negatívne molekuly, ktoré vaše telo následne ovplyvňujú pozitívnym alebo negatívnym spôsobom. Tieto molekuly môžu spôsobiť vyliečenie.

Je možné sa pomocou placeba vyliečiť alebo nocebom spôsobiť ochorenie?

Placebom sa môžete skutočne vyliečiť a nocebom si môžete nevedomky spôsobiť ochorenie. Je ale potrebné pochopiť, že placebom ani nocebom nie je žiadna látka, ktorú používame. Je ním naše vnútorné presvedčenie, ktoré ovplyvňuje správanie nášho mozgu a následne celého zvyšku nášho tela - na telesnej, orgánovej, tkanivovej, bunkovej a molekulovej úrovni.

Je dokonca možné, že jediná silná myšlienka, ktorej uveríme, dokáže naše telo ovplyvniť takým významným spôsobom, že spôsobí naše ochorenie alebo naopak uzdravenie.

Vedeli ste?

Počas 2. svetovej vojny, keď lekárom došlo morfium, používali na tlmenie bolesti pri operáciách úspešne čistý fyziologický roztok (voda a soľ) ako placebo. 

V súčasnosti sa v nemocniciach často dávajú pacientom placebo lieky na spanie a na tlmenie bolesti. Pacienti sú po nich spokojní, nič ich nebolí a ďakujú ako dobre sa vyspali.