Normalizácia estetickej medicíny a jej riziká

31.10.2022

Estetická medicína je aktuálne nadmerne normalizovaná. Botox a aplikácia výplní kyseliny hyalurónovej sú tak bežné, že sa stávajú obdobou návštevy dentálnej hygieny a bežnou rutinou mnohých žien a čoraz častejšie i mužov. Tento trend, ktorý sa stáva normou aj v dôsledku sociálnych sietí, predstavuje riziko pre psychické zdravie a prirodzenú krásu.

Mnohé zo zákrokov estetickej medicíny nie sú tak nevinné ako sa prezentuje a môžu spôsobiť nenávratné zmeny na vašej tvári, ak sú robené neadekvátne. Ide najmä o aplikáciu výplní kyseliny hyalurónovej a aplikáciu botulotoxínu, ktoré patria medzi najčastejšie procedúry. Sociálne siete 

Sociálne siete, najmä Instragram a TikTok, sú aktuálne preplnené tvárami, ktoré sa vymykajú normálu. Naša myseľ je čoraz častejšie vystavovaná umelým tváram, upravených plastickou chirurgiu, aplikáciou dermálnych výplní a botulotoxínu, fotoshopom alebo filtrami. Postupne si na to zvyká a začína to považovať za normu, aj napriek tomu, že ide o anomáliu a dysmorfiu. Prestávame si uvedomovať ako vyzerá normálna a prirodzená krása a nahradzujeme ju umelou, arteficiálnou krásou, ktorá nie je skutočná a v reálnom svete neexistuje.

Realita krásy zo sociálnych sietí je taká, že v skutočnosti vôbec neexistuje. Keď budete vonku medzi ľuďmi, skúste sa poobzerať okolo seba a uvedomte si, že takýchto ľudí bežne nestretávate. Je to tým, že vôbec neexistujú. Existujú iba ako persóna vo virtuálnom svete. Odporúčam pozrieť si Instagramový účet @beautyfalse, ktorý odhaľuje známe ''krásky''.


Fotografie pred a po

Na sociálnych sieťach sa navyše ľahko dostanete k fotografiám a videám pred a po estetických zákrokoch, ktoré zdieľajú samotné estetické kliniky a lekári. Sociálna sieť vám môže dokonca takéto príspevky navrhovať alebo vám na ne ukazovať reklamy. Ide o závažné ovplyvňovanie psychiky, ktoré môže mať za následok vznik pochybností o svojej kráse.

Čo zvyčajne nevidíte je, čo všetko sa skrýva za danými fotografiami. Cieľom je zvyčajne ukázať, čo najvýraznejší rozdiel pred a po zákroku. Fotografie pred sú ale často fotené pri zlom svetle a v zlom uhle, čo okamžite spôsobí, že človek na nich vyzerá horšie ako v skutočnosti. Fotografia po sa následne urobí v čo najlepšom uhle a pri čo najlepšom svete a často prechádza aj úpravou vo fotoshope, v ktorom sa dajú upraviť dokonca aj videá.  

Navyše, napríklad pery, sú tesne po zväčšení kyselinou hyalurónovou výrazne opuchnuté, čo má za následok dojem, že na fotografii po sú pery nádherne veľké. V skutočnosti, po pár dňoch opuch ustúpi a pery sa výrazne zmenšia. To už ale na fotografii neuvidíte.


Mladé dievčatá a ''beautifikácia''

Zákroky estetickej medicíny podstupujú čoraz mladšie dievčatá a ženy, ktoré to vôbec nepotrebujú. Ide najmä o výplne pier, korekciu nosa, brady, sánky, lícnych kostí, ''baby botox'' a iné ''beautifikačné procedúry''. Mladé dievčatá a ženy vo veku okolo 18 - 30 rokov zvyčajne nepotrebujú beautifikáciu, ale iba podľahli psychologickému vplyvu sociálnych médií.

Často sa rozhodnú pre zákrok neuvážene a nerozumejú rizikám, ktoré môže predstavovať do budúcna. Ak sa aplikujú dermálne výplne alebo botox v takomto mladom veku, mali by byť aplikované obzvlášť opatrne v minimálnych množstvách a s čo najprirodzenejšími materiálmi.Preplnené tváre a strata prirodzenej krásy

Výsledkom nadmernej aplikácie dermálnych výplní a botulotoxínu sú preplnené, umelo vyzerajúce tváre s absenciu mimiky. Prirodzene krásna a mladá tvár vyzerá prirodzene. Ak začína tvár vyzerať už na prvý pohľad umelo, krása sa vytráca. Cieľom estetickej medicíny by malo byť dosiahnutie čo najprirodzenejšej krásy a mladosti. Ak je estetický zákrok urobený správne, cudzí človek nedokážete na prvý pohľad odhaliť, že ste ho podstúpili.

Nadmernú aplikáciu dermálnych výplní a nadmernú aplikáciu botulotoxínu má na svedomí dysmorfia, ktorá sa rozvíja u pacienta a často i u samotného lekára. Pacient si na svoju novú tvár zvykne, zabudne na to, ako vyzeral pred zákrokom a chce viac - viac výplní, viac botoxu. Problémom býva aj samotný estetický lekár, ktorý stráca úsudok o prirodzenej kráse, pretože denne aplikuje výplne a botox a neustále vidí ľudí upravených estetickou medicínou.


Riziká estetických zákrokov

Väčšina ľudí si neuvedomuje riziká, ktoré absolvovanie takýchto procedúr predstavuje. Estetické zákroky robia často nenávratné zmeny na tvári. Dermálne výplne, ktoré sa v súčasnosti najčastejšie aplikujú, sú vysoko zosieťované, čo znamená, že ich cieľom je, aby v tele zostali čo najdlhšie. Zosieťované výplne zostávajú v tele roky a preto nie sú tak nevinné ako sa prezentuje. Navyše, každá aplikácia produktu pomocou ihly, spôsobuje mikrotraumu tkaniva, čo má za následok formovanie jazvového tkaniva vo vnútri daného tkaniva. 

Riziko predstavuje aj botulotoxín, ktorý môže pri nadmernej aplikácii spôsobiť atrofiu svalu. Preto nie je veľmi rozumné začať s botoxom priskoro (v súčasnosti sa promuje ''baby botox'' už vo veku okolo 20 rokov, kedy je aplikácia botulotoxínu naozaj neopodstatnená).


Zľavový kód: 98fi-6bxl-bab1


Psychický faktor

Pri rozhodovaní sa o estetickom zákroku zohráva dôležitú úlohu psychický faktor. Neustále sme bombardovaní nerealistickými, dokonalými fotografiami ľudí v médiách a na sociálnych sieťach. Pri rozhodovaní či podstúpite alebo nepodstúpite estetický zákrok je dôležité zastaviť sa a uvedomiť si všetky vplyvy, ktoré ovplyvňujú vaše rozhodovanie. 

Toto rozhodnutie by malo byť vaším vlastným rozhodnutím a malo by byť dôkladne prebrané s lekárom, u ktorého sa rozhodnete zákrok podstúpiť. Pamätajte, menej je viac a myslite na to aj pri komunikácii s lekárom. Rovnako myslite na to, že tieto zákroky majú svoje riziká a existujú aj prirodzenejšie metódy, ktorými môžete dosiahnuť podobný výsledok.

Rovnako si uvedomte, že vaša tvár je unikátna a má svoju jedinečnú krásu. Nestraťte svoju unikátnosť a jedinečnosť iba preto, že sa chcete podobať na aktuálny ''beauty trend''. Trendy neustále prichádzajú a odchádzajú. Vaša tvár je jedinečná a zostáva vám celý život.