Niťový lifting a jeho riziká

22.03.2021

Niťový lifting je metóda estetickej medicíny, počas ktorej sa do tváre podkožne implantujú špeciálne kovové alebo syntetické nite. Cieľom týchto nití je zabezpečiť nechirurgický lifting tváre. V súčasnosti je veľkým trendom niťový lifting v oblasti vonkajšieho kútika očí a obočia, ktorý vytvorí takzvané cat eye a niťový lifting nosa, ktorým možno korigovať jeho tvar.

Je vhodné takúto metódu estetickej medicíny podstúpiť? Je skutočne ‘’neinvazívnou alternatívou’’ iných invazívnejších metód alebo si ňou môžete nevedomky uškodiť? V tomto článku si rozoberieme prečo niťový lifting nie je vhodný, čo spôsobuje a aké sú jeho riziká.Táto metóda modernej estetickej medicíny nerešpektuje základnú anatómiu a fyziológiu tela. Nite, ktoré sa vkladajú do tváre, sú pre telo cudzie látky. Imunitný systém na ne reaguje uvoľňovaním buniek vyvolávajúcich zápal, čím sa začne meniť štruktúra podkožného tkaniva. Nite spôsobujú fibrózu a formuje sa vnútorná jazva, ktorá obaľuje cudzie teleso ako kapsula.

Nežiadúce účinky: 

- zápal, fibróza, vnútorné zjazvenie

- poškodenie tkaniva tváre a dysfunkcia výrazu tváre (zmrznutá tvár)

- komplikácie ako hematómy, poškodenie tvárového svalu, asymetria tváre (implantované nite poškodzujú podkožnú vrstvu kože a pokožku a vzniknutá jazva je nerovná a hrboľatá)

- nite začínajú byť postupne viditeľné (krátke fragmenty alebo dlhé časti)

- psychologické nepohodlie (nepríjemný pocit skrz prítomnosť cudzieho materiálu v tvári, následnú fibrózu a formovanie jazvy okolo nite)


Niťový lifting nie je lacnou záležitosťou a jeho negatíva prevažujú. Namiesto toho, aby ste so svojím telom riskovali tým, že doň budete vkladať takéto telu neprirodzené, cudzie materiály, je vhodné vyhľadať metódy, ktoré sú telu prirodzené, telo z nich benefituje a prospievajú mu.

Niťový lifting môže mať v konečnom dôsledku opačný efekt a spôsobí ‘’zostarnutie tváre’’ z toho dôvodu, že podkožne formované jazvy ťahajú kožu a spôsobujú jej rýchlejšie starnutie. Z tohto a ďalších, hore vymenovaných dôvodov, túto anti-aging metódu neodporúčam.