Nežiadúce účinky botoxu

13.02.2021

Botox je aktuálne jednou z najpoužívanejších metód estetickej medicíny. Sľubuje vyhladenie vrások, odstránenie nadmerného potenia či zúženie tváre pri vpichovaní do oblasti žuvacieho svalu (m. masseter). Ste si vedomé jeho nežiadúcich účinkov?

Botox alebo botulotoxín je jed, spôsobujúci paralýzu svalstva. Ide o neurotoxín, produkovaný baktériou clostridium botulinum a patrí medzi najsmrteľnejšie jedy. Vďaka jeho toxickej schopnosti paralyzovať svlastvo vie z hľadiska estetiky vyvolať napríklad vyhľadenie vrások.Aplikácia bolutoloxínu zvyčajne nie je jednorázovaná a na udržanie účinku treba jeho aplikáciu opakovať. Preto sa stáva, že osoba, ktorá raz s botoxom začne, s ním zvyčajne pokračuje celý život. Týmto spôsobom si do svojho tela postupne dáva malé dávky toxínu. 

Tieto malé dávky sa nemusia zdať nebezpečné, no tvár sa nachádza veľmi blízko mozgu, ktorý je riadiacim orgánom centrálneho nervového systému. Nikto z nás nevie odhadnúť čo takéto pravidelné podávanie toxínu do tela môže vyvolať či už z hľadiska zdravia organizmu alebo narušenia myslenia, psychiky, emócií a iných faktorov, ktoré sa spájajú s centrálnym nervovým systémom.

Čo sa týka estetiky, áno botulotoxín nepochybne funguje. No častokrát sa stane, že paralýza svalu spôsobí aj jeho atrofiu (ochabnutie), čo sa môže prejaviť ako pokles svalu v aplikovanej oblasti, asymetria tváre alebo ako prepadnutie žuvacích svalov. Mimo toho botox zabraňuje pohyblivosti a prirodzenej mimike tváre, ktorá sa spája s prirodzeným a mladým vzhľadom.

Paradoxom botoxu je, že má zabraniť starnutiu, no v skutočnosti starnutie urýchľuje. Akonáhle sa stratí pohyblivosť tváre, tkanivá nie sú tak dobre okysličované krvou ako by mali byť, nehýbu sa a starnú rýchlejšie. 

Existujú alternatívy botoxu, ktorými zabezpečíte rovnaký, ba dokonca lepší efekt a nie sú spájané so žiadnymi nežiadúcimi účinkami. Ak predsa len túžite po botoxe, odporúčam ísť do tzv. mini botoxu, kedy sa do tváre aplikuje menšie množstvo botulotoxínu.


Ak sa chcete dozvedieť ako dosiahnuť rovnaký efekt bez nutnosti vpichovania botoxu, čítajte náš magazín ďalej. Čoskoro si túto problematiku rozoberieme.