Ľudský mikrobióm

19.04.2021

Vedeli ste, že na každú bunku vášho tela, pripadá 9 buniek, ktoré sú vašim mikrobiómom? Človek žije od nepamäti v symbióze s mikroorganizmami a tieto mikroorganizmy sa stali našou dôležitou súčasťou. Málokto ale vie, že ich máme viac ako našich vlastných buniek.

Mikrobiómu sa ale netreba báť. Nie je tu na to, aby nám škodil. Práve naopak, náš mikrobióm nás chráni a pomáha nám udržovať nás zdravých. Chráni nás pred vplyvom škodlivých patogénov. Vďaka tomu, že v našom tele prevažujú prospešné baktérie, sa hravo uchránime pred tými škodlivými, pretože prospešné baktérie majú nad nimi číselnú prevahu.

 


Koľko mikróbov tvorí mikrobióm?

Mikrobióm tvorí až 100 biliónov mikróbov. Už toto číslo nám môže napovedať, že majú pre naše zdravie obrovský význam. Je ich mnohonásobne viac ako našich vlastných buniek. V priebehu života sa na tele jedného človeka vystrieda množstvo mikróbov, zodpovedajúce váhe piatich afrických slonov.

Kde všade na tele sa nachádza mikrobióm?

Mikrobióm sa nenachádza iba v našom čreve (črevný mikrobióm). Nachádza sa aj na slizniciach, koži a vnútorných orgánoch. Obýva aj vagínu, močové cesty a pľúca.

Dysmikróbia (narušenie mikrobiómu) a ochorenia

Životy nás a nášho mikrobiómu sú vzájomne prepojené. Narušenie rovnováhy telesných mikróbov môže byť príčinou porúch trávenia, alergií, autoimunitných ochorení a dokonca obezity. Naše mikróby majú ale vplyv nie len na telesné zdravie, ale aj na duševné zdravie - od úzkosti, depresie až po obsedantno-kompulzívnu chorobu a autizmus.

Prospešné verzus škodlivé mikróby

Zdravé mikróby nás udržujú v stave zdravia a ich prítomnosť v našom tele zabezpečuje, aby sme boli odolní voči ochoreniam. Prospešné mikróby teda podporujú naše zdravie. 

Môže sa ale stať, že u človeka prevažujú škodlivé mikróby (a u mnohých z nás to tak je chronicky). Prevaha škodlivých mikróbov je spojená s nadmerným užívaním antibiotík (antibiotiká vyhubia zdravú mikroflóru), nezdravou stravou, užívaním alkoholu, fajčením, toxickou kozmetikou, užívaním hormonálnej antikoncepcie a ďalšími vplyvmi. Ak v tele prevažujú škodlivé mikróby, odráža sa to na našom celkovom telesnom i duševnom zdraví.

Ako mať zdravú mikroflóru

Zdravú mikroflóru si zabezpečíme predovšetkým tým, že sa budeme vyhýbať všetkým spomínaným nepriaznivým vplyvom, ktoré podporujú škodlivú mikroflóru a naopak sa budeme stravovať zdravo, udržíme si celkový zdravý životný štýl a budeme podporovať zdravie nášho čreva, kože a slizníc. Vhodné je zdravie našej prospešnej mikroflóry podporiť užívaním probiotík alebo stravy, ktorá má v sebe vysoký obsah probiotík: kefír, acidofilné mlieko, chlorella, jogurt, kyslá kapusta, bryndza, zrejúci syr, jablčný ocot a ďalšie.


Pikoška na záver: 

Mikrobióm na nás vplýva do takej miery, že ovplyvňuje výber nášho sexuálneho partnera. Máme tendenciu vyberať si partnera, ktorý má odlišné zloženie mikrobiómu ako my, čo spôsobí, že naše mikrobiómy sa naším spolužitím zmiešajú, čím podporíme naše vlastné zdravie, imunitu a dlhovekosť a rovnako silnejšie zdravie a dlhší život našich potomkov. 

Viac informácií nájdete v knihe: Allana Collen - 10% človeka Zdravý podcast - 51. Ľudský mikrobióm