Najlepšie prírodné doplnky výživy

01.08.2022

Syntetické vitamíny v tabletkách nie sú dobrou voľbou ako podporiť vaše zdravie. Správny prístup v posilnení vášho celkového zdravia a dostatočného zvýšenia imunity je zdravá, kvalitná a vyvážená strava, doplnená pravidelnou konzumáciou prírodných doplnkov výživy.

V tomto článku vám predstavím najlepšie prírodné doplnky výživy, ktoré odporúčam. Nie je nutné pravidelne prijímať všetky spomenuté prírodné doplnky výživy. Stačí vybrať si pár, ktoré budete konzumovať pravidelne a zvyšok môžete do stravy z času na čas pridať, aby ste nimi výraznejšie podporili zdravie vašich buniek a tkanív a navýšili silu vášho imunitného systému.Fytochemikálie (účinné látky v rastlinách)

Predtým, ako sa pustím do menovania konkrétnych prírodných doplnkov výživy, je potrebné vysvetliť si odborný názov fytochemikálie. Pojmom fytochemikálie sa označujú účinné látky, nachádzajúce sa v rastlinách, ktoré vykazujú liečebný účinok na organizmus, ovplyvňujú biochemické procesy a správanie buniek, funkciu imunitného systému, genetiku a ďalšie.

Môžete si ich predstaviť podobne ako účinné látky obsiahnuté v liekoch, ktoré bežne prijímate vo forme tabletiek, injekcií, kvapiek a sirupov. V tomto prípade sa ale liečebné účinné látky nachádzajú priamo v rastlinných potravinách, ktoré sú ich prirodzeným zdrojom. Účinok fytochemikálií je výrazný a často prevyšuje účinok liekov. Dôležité sú v liečbe aj prevencii.

Existuje obrovské množstvo štúdií, ktoré sa zaoberajú vplyvom fytochemikálií na ľudský organizmus a na ich použitie v liečbe. Sama som sa zúčastnila jednej takejto štúdie na fakulte biológie, Jesseniovej lekárskej fakulty v Martine, kde sa dokázal liečebný účinok fytochemikálií na liečbu rakoviny prsníka (konkrétne fytochemikálií obsiahnutých v zelenom jačmeni).


Zoznam prírodných doplnkov výživy


Chlorella

Chlorella obsahuje širokú škálu biologicky aktívnych látok. Je jedným z najbohatších zdrojov chlorofylu. Podporuje detoxikáciu, chráni pečeň pred pôsobením toxínov, posilňuje zdravie črevného mikrobiómu, chráni bunky pred oxidatívnym stresom, pôsobí preventívne voči onkologickým ochoreniam a prispieva k správnemu fungovaniu imunitného systému. 

Spirulina

Spirulina je bohatá na bielkoviny, vitamíny, esenciálne aminokyseliny, vlákninu, minerály a esenciálne mastné kyseliny. Zlepšuje metabolizmus tukov a cukrov, znižuje hladinu cholesterolu, posilňuje imunitný systém, urýchľuje hojenie, znižuje únavu, podporuje zdravie kože, pôsobí ako probiotikum a pomáha pri liečbe srdcovo-cievnych ochorení. 

Zelený jačmeň 

Zelený jačmeň má výrazný alkalizujúci efekt. Je dôležitým antioxidantom, má významné detoxikačné účinky a výrazný protirakovinový účinok, ktorý možno využiť v prevencii aj v liečbe. Podporuje zdravie črevného mikrobiómu, znižuje hladinu cholesterolu, pôsobí preventívne voči rozvoju srdcovo-cievnych ochorení a pomáha v liečbe kožných problémov. 

Matcha

Matcha je bohatá na vitamíny A, B, C, E, K, stopové prvky, polyfenoly, katechíny, teofylín a chlorofyl. Podporuje silu imunitného systému a detoxikáciu, je výrazným antioxidantom a prostriedkom na zvýšenie energie. Podporuje duševnú bdelosť a má skľudňujúce účinky.


 


Kurkuma

V ajurvédskej medicíne sa kurkuma používa na liečbu rán, zápalov a nádorov. Má významné antioxidačné a protizápalové účinky. Neutralizuje voľné radikály, potláča zápal a zvyšuje imunitu. Chráni srdcovo-cievny systém, posilňuje zdravie tráviaceho systému, podporuje zdravý mikrobióm, zlepšuje činnosť mozgu a pôsobí preventívne voči rakovine.

Zázvor

Zázvor je jednou z najzdravších korenín na svete. Znižuje zápal v tele, zvyšuje imunitu, zlepšuje trávenie, chráni pred rakovinou, lieči bolesť hrdla, nádchu, chrípku a prechladnutie, zmierňuje menštruačné bolesti a tlmí bolesť hlavy. Môžete ho jesť čerstvý alebo mletý.

Acai

Acai je superpotravinou a silným antioxidantom. Neutralizuje voľné radikály, spomaľuje starnutie, zvyšuje imunitu, potláča zápal a udržuje zdravie mozgu, srdcovo-cievneho systému a tráviaceho systému. Navyše podporuje zdravie kože a napomáha redukcii hmotnosti.

Resveratrol

Resveratrol je mimoriadne silný prírodný antioxidant. Je 20-krát silnejší ako vitamín C, 5-násobne silnejší ako betakarotén a 50-násobne silnejší ako vitamín E. Doplnky výživy s resveratrolom sa vyrábajú ako extrakt z jadierok červeného hrozna, z grepových kôstok, z kôry borovice čiernej a koreňa krídlatky japonskej. Resveratrol výrazne spomaľuje starnutie, chráni srdcovo-cievny systém a má protizápalové, protirakovinové a antialergické účinky.

Cesnak

Cesnak je v našich končinách najstaršou známou liečivou potravinou. Chráni pred rakovinou, zvyšuje imunitu, upravuje hladinu krvných tukov (znižuje LDL cholesterol a zvyšuje HDL cholesterol), podporuje zdravie srdcovo-cievneho systému, chráni pred tvorbou krvných zrazenín a má antimikrobiálny, protivírusový, antiparazitárny a mierny antimykotický účinok.


Jednoduchým spôsobom ako komplexne posilniť svoju imunitu a celkové zdravie je užívať viaceré prírodné doplnky výživy a superpotraviny spoločne. Vďaka tomu nemusíte jednotlivé prírodné doplnky výživy užívať vo viacerých produktoch. Zároveň sa tým posilní ich účinok, vďaka synergickému pôsobeniu jednotlivých zložiek. Vhodnou voľbou sú zmesi superpotravín.Zdravý podcast - Vitamíny - ako ich prijímať pre najlepší účinok


Citrónová šťava

Možno vás prekvapí, že do zoznamu doplnkov výživy pridávam aj citrónovú šťavu. Z môjho pohľadu ide o jeden z najlepších zdrojov vitamínu C, ktorý je ľahko dostupný každému jednému z nás. Mimo vitamínu C obsahuje aj ďalšie vitamíny a minerály, vďaka vysokému obsahu vitamínu C výrazne posilňuje imunitný systém a chráni pred vznikom zápalu v tele.

Reishi

Reishi je už dlhé stáročia liekom vo východnej medicíne. Obsahuje početné množstvo zdraviu prospešných látok, vrátane triterpenoidov, polysacharidov a peptidoglykánov, ktoré sú zodpovedné za jej pozitívne zdravotné účinky. Posilňuje imunitný systém, má protirakovinové účinky, pomáha pri únave, nedostatku energie a depresii, podporuje zdravie srdcovo-cievneho systému, znižuje hladinu cukru v krvi a má silné antioxidačné účinky.

Quercetín

Quercetín je flavonoid, prirodzene sa vyskytujúci v rastlinách (pigment zodpovedný za farbu kvetov, poskytujúci ochranu pred škodlivými vplyvmi prostredia). Má mimoriadne vysoký antioxidačný potenciál a spolu s resveratrolom sa zaraďuje do najvyššej triedy antioxidantov. Jeho najvýznamnejším zdraviu prospešným účinkom je zabíjanie senescentných buniek (''zombie like'' bunky - poškodené bunky tela, ktoré vedú k rozvoju ochorení a starnutiu).

Ashwagandha

Ashwagandha je adaptogénna bylina, populárna v ayurvédskej medicíne. Znižuje hladinu kortizolu (stresový hormón), ukľudňuje nervový systém (zvyšuje aktivitu parasympatika a znižuje aktivitu sympatika) a napravuje rovnováhu hormónov štítnej žľazy. Medzi jej hlavné účinky patrí zlepšenie funkcie štítnej žľazy, zníženie stresu, úzkosti a depresie, zlepšenie výkonu a vytrvalosti, prevencia a liečba rakoviny, zníženie degenerácie mozgových buniek, stabilizácia hladiny cukru v krvi, zníženie cholesterolu a zlepšenie imunity.

Prírodné probiotiká 

Probiotiká sú dôležité pre zdravie črevného mikrobiómu, ktorý je primárnou zložkou imunitného systému tela. Prírodnými probiotikami sú napríklad chlorella, spirulina, zelený jačmeň, biely jogurt, bryndza, kyslá kapusta, zrejúci syr, acidofilné mlieko a jablčný ocot.


Odborné články o účinkoch fytochemikálií v potravinách nájdete na stránke PubMed.


Čítajte tiež

Zelené potraviny

Prírodné probiotiká

Funkčná medicína a liečba príčiny