Liečba bolestivej menštruácie

25.03.2021

Bolestivá menštruácia je problémom mnohých žien. Ako ju liečiť? Ako zabezpečiť, aby sme počas menštruácie nepociťovali nepríjemnú bolesť? Odpoveďou nie je liečba, ale prevencia.

Každá z nás je jedinečná a rovnako je to i v prípade menštruácie, Niektoré ženy majú bezproblémový priebeh menštruácie a nepociťujú žiadnu bolesť, iné majú iba mierne bolesti a ďalšie prežívajú každý mesiac ukrutné bolesti, spájajúce sa s ďalšími nepríjemnými príznakmi.

Čo je menštruačná bolesť?

Bolestivá menštruácia (dysmenorrhea) je opakujúca sa bolesť spojená s menštruačným cyklom bez zjavného chorobného nálezu na ženských pohlavných orgánoch. Je spôsobená kontrakciami maternice v dôsledku menštruácie a objavuje sa už pri prvej menštruácii v puberte. Môžu ju sprevádzať bolesti hlavy, závraty, kolapsy, zvracanie a hnačky. Na vznik menštruačnej bolesti vplývajú mnohé faktory. Na to, aby sme v čase nástupu menštruácie zabránili rozvoju menštruačnej bolesti, je dôležité venovať pozornosť všetkým týmto faktorom:

1. Psychický faktor

Psychický faktor je veľmi dôležitý faktor, vplývajúci na rozvoj menštruačnej bolesti. Ak žena pociťuje menštruačnú bolesť dlhodobo (mesiace, roky), už pred nástupom menštruácie sa u nej objavujú obavy z menštruačnej bolesti. To spôsobuje, že mozog bolesť očakáva a ona následne nastúpi. Často sa stáva, že žena nevie, že jej začala menštruácia a do momentu zistenia ju nič nebolí. Akonáhle zbadá menštruačnú krv, rozvinie sa u nej strach z toho, že menštruácia bude opäť bolestivá. čím dá signál mozgu a do 1 až 2 hodín sa u nej bolesť objaví.

2. Pracovné zaťaženie a stres

Menštruačná bolesť za obvykle zhoršuje, ak žena daný mesiac pociťuje veľké množstvo stresu alebo je nadmerne pracovne vyťažená. Tieto faktory vplývajú na rozvoj menštruačnej bolesti, preto je dôležité brať ich do úvahy, naučiť sa viac relaxovať a dopriať svojmu telu oddych.

3. Strava a cvičenie

Extrémne dôležitým faktorom je strava a cvičenie. Ak sa žena zdravo stravuje a pravidelne cvičí, obvykle je u nej priebeh menštruácie bezproblémový alebo je menštruačná bolesť mnohonásobne zmiernená. Je preto nevyhnutné dbať na zdravý pohyb a kvalitnú stravu.

4. Teplo

Ďalším významným faktorom je teplo. Teplo spôsobuje dilatáciu (rozširovanie) ciev v maternici, čo uľahčuje prúdenie krvi a spustenie menštruácie (chlad má naopak presne opačný efekt). Menštruačná bolesť vychádza z kontrakcií maternice, ktoré sú snahou maternice o spustenie menštruácie. Z tohto dôvodu je teplo extrémne dôležitým faktorom. Dilatácia ciev maternice spustí menštruačné krvácanie a maternica nemá dôvod byť v kŕči. 

Z tohto dôvodu je vhodné strániť sa prechladnutiu a v čase pred menštruáciu (deň, dva pred očakávaným nástupom menštruácie) si dopriať teplý kúpeľ. Ak teplý kúpeľ nestihnete, hneď pri nástupe menštruácie je vhodné priložiť na podbruško hrejivý termofor s teplou vodou.Liečba

Čo ak menštruačná bolesť už začala? Čo robiť? Ako si pomôcť a čo najrýchlejšie si od menštruačnej bolesti uľaviť?

1. Paralen, Ibalgin

Väčšina žien používa na liečbu menštruačnej bolesti lieky tohto typu. Problém u týchto liekov je ale ten, že zaberajú iba pri miernej menštruačnej bolesti, majú veľké množstvo nežiadúcich účinkov a sú pre telo toxické. Ďalším problémom je, že pri menštruačnej bolesti pôsobia iba ako analgetikum (tlmia bolesť) a nepôsobia ako spazmolytikum (rozpúšťanie kŕčov).

2. Algifen

Algifen pôsobí ako spazmolytikum. To znamená, že uvoľňuje bolestivé kŕče. Príčinou menštruačnej bolesti sú kontrakcie maternice, ktoré týmto spôsobom skvele zacielime. Algifen má rýchly nástup účinku a pôsobí aj pri extrémne silnej menštruačnej bolesti. Predpíše vám ho gynekológ. Ak mávate menštruačnú bolesť pravidelne a chcete sa jej úplne vyhnúť, je vhodné ho užiť hneď pri objavení sa menštruácie, ešte pred samotným nástupom bolesti.

3. Teplo a pokoj

Ak už menštruačná bolesť nastala, je dôležité sa popri liekoch zamerať aj na faktor tepla, aby sme dilatovali cievy v maternici a urýchlili tak hladké spustenie menštruácie. Je preto dôležité dať si na podbruško teplý termofor, ľahnúť si na posteľ a byť v pokoji. Čoskoro sa menštruačná bolesť utlmí. Ak je bolesť silná alebo sa opäť objaví, je to vhodné aplikáciu tepla opakovať aj neskôr počas dňa. Dôležité je odpočívať a zbytočne sa nehrnúť do denných aktivít.