Krása vychádza zvnútra

25.11.2021

Krása je dôležitá. Každý z nás chce vyzerať dobre a páčiť sa sebe aj druhým. Krása je odvekou súčasťou našej kultúry. Oslavujeme ju, obdivujeme a prirodzene k nej inklinujeme. Tá skutočná krása vychádza zvnútra. Teraz ale nemám na mysli charakter človeka a ľudské vlastnosti.

Krása je odrazom starostlivosti o naše telo a do veľkej miery súvisí s telesným zdravím organizmu. Závisí od nášho životného štýlu, stravovania, cvičenia, pohybovej aktivity a od toho, čo pravidelne dávame do nášho tela. Doslova sa stávame sa tým, čo jeme.Krása a zdravie

Krása súvisí s celkovým zdravým ľudského tela. Choré telo je obvykle menej krásne a atraktívne. Každé ochorenie sa zvyčajne odráža na celkovom vzhľade človeka. Odraz choroby na tele ale možno vidieť už pred prepuknutím ochorenia. Absencia choroby sa nerovná zdravie. U mnohých ľudí je jasné, že ich telo nie je už na prvý pohľad zdravé aj bez aktuálnej prítomnosti lekárskej diagnózy (obezita, ochabovanie tváre, nadmerné vrásky, šedivenie).

Starnutie ako choroba

Mnoho odborníkov začína starnutie vnímať ako chorobu. V procese starnutia dochádza k mnohým podobným dejom ako v čase ochorenia. Predčasné starnutie možno preto s veľkou pravdepodobnosťou označiť za ochorenie (telo chradne, formujú sa vrásky, koža je ochabnutá, vlasy šedivejú). Navyše sa starnutie do veľkej mierny spája s rozvojom ochorení. Mladé telo býva obvykle zdravé. Krása a mladosť tela závisí do veľkej miery od zdravia organizmu.

Mladé bunky

Skutočná krása a mladosť neznamená iba krásu tváre (ktorú možno dosiahnuť pomocou estetickej medicíny), ale krásu a mladosť celého tela. Ak ju chceme dosiahnuť, je potrebné, aby boli zdravé a ''krásne'' všetky naše bunky. To dosiahneme iba starostlivosťou o naše celé telo. Mladosť našich buniek a mladosť nášho tela závisí od zdravia našich mitochondrií a ďalších bunkových štruktúr a rovnako od zdravia našej DNA molekuly. V procese starnutia zohráva významnú úlohu najmä skracovanie telomér našich chromozómov. To je primárny faktor na ktorý by sme sa mali zamerať a mali by sme s ním začať pracovať.

Viac o telomérach v článku  Teloméry - čo spôsobuje starnutie?

Krásne telo a tvár

Ak si chceme svoju mladosť a krásu udržať čo najdlhšie alebo ju chceme podporiť a odrátať roky, musíme sa starať o naše telo a snažiť sa o to, aby bolo čo najzdravšie. Potrebujeme kvalitnú a zdravú výživu plnú vitamínov, minerálov a antioxidantov, pravidelný pohyb a cvičenie, čerstvý vzduch, dostatok kvalitnej a čistej vody, otužovanie, dostatok spánku a odpočinku, duševnú pohodu a vyrovnanosť mysle. Krásne telo, krásnu tvár a oddialenie procesu starnutia dosiahneme kombináciou týchto základných princípov.

Výber partnera

Zaujímavým faktom je, že všetci prirodzene inklinujeme k výberu atraktívneho partnera. Ženy i muži na opačnom pohlaví prirodzene oceňujú atribúty zdravia ako krásu tela, krásu tváre, ženskosť/mužskosť, husté a lesklé vlasy, krásne zuby, mladosť a vitalitu. Všetky tieto atribúty si na partneroch prirodzene a automaticky všímame. Tento proces prebieha podvedome a znamená vysokú pravdepodobnosť zdravia nášho partnera a zdravia našich budúcich detí.

Estetická medicína

Mnoho z nás obvykle napadne, že krása sa udržuje estetickou medicínou. Ak sú vaše bunky staré, podstúpiť určité zákroky estetickej medicíny a plastickú operáciu je ako zliepať rozbité časti. Je to ako nahrádzať zdravú stravu a pohyb liekmi a čakať, že budeme zdraví. A aj keď omladíte a skrášlite vašu tvár, zvyšok vášho tela bude tak či tak starnúť ďalej. Mladá tvár nezakryje zostarnutie zvyšku vášho tela. Je preto potrebné zamerať sa na vaše telo ako celok.