Jesť zdravo neznamená jesť menej

06.09.2021

Uverili ste aj vy mýtu, že na to, aby ste boli štíhly a zdravý potrebujete jesť menej? Populárne časopisy a médiá nás týmto tvrdením zahlcujú doslova celý život. Je to ale naozaj potrebné?

Pravdou je, že na to, aby ste dosiahli svoje ciele ohľadom dokonalej postavy a zdravého tela, potrebujete zmeniť váš neadekvátny jedálniček a postoj k jedlu, nie obmedziť vašu stravu. Ako si vysvetlíme, je dokonca v mnohých prípadoch potrebné naopak začať jesť viacej.Nezdravé diéty

Ani jedna z diét nie je zdravá a nedokážete ňou dlhodobo udržať váhu, ktorú dosiahnete týmto krátkodobým obmedzovaním sa. Po skončení diéty sa väčšina ľudí vráti ku svojej pôvodnej strave a stratené kilá naberie späť. Získanie zdravého a krásneho tela nezávisí iba od toho, aké množstvo potravy prijímate, ale predovšetkým od kvality tohto jedla, pomeru jednotlivých makroživín, kvality makroživín, obsahu vlákniny, vitamínov a minerálov.

Menej jedla, nezdravá strava

Teraz si predstavte, že sa stravujete maximálne nezdravo a rozhodnete sa schudnúť a zlepšiť tak svoje zdravie. Začnete jesť omnoho menšie porcie jedla a vašu stravu znížite na 50% pôvodného množstva. Obsah vašej stravy ale zostane úplne totožný. Čo sa stane s vaším telom? Pár kíl možno schudnete, no primárny problém ste nevyriešili. Vaše telo má totiž na výstavbu vašich buniek a tkanív nesprávny materiál. Navyše ste nešťastný, pretože sa extrémne obmedzujete. Ste hladný a nervózny. Čo ak by ste sa ale nemuseli obmedzovať?

Viac jedla, zdravá strava

Zdravé jedlo má omnoho nižší kalorický profil ako nezdravé jedlo. Navyše má väčší objem, viac kvalitných makroživín, vitamínov a minerálov a skutočne vás zasýti. Ak zjete jeden hamburger s hranolčekmi, prijmete iba malé množstvo makroživín, žiadnu vlákninu ani vitamíny a minerály, iba vysoké množstvo kalórií. Toto jedno jedlo zodpovedá množstvu kalórií, ktoré by ste prijali počas celého dňa zdravej a kvalitnej stravy v omnoho väčšom objeme.

Ak sa začnete stravovať zdravo a kvalitne, množstvo vášho jedla začne narastať. Môžete si dovoliť toho zjesť omnoho viac. A zároveň to je potrebné, pretože potrebujete kvalitný a dostatočný materiál na budovanie vašich buniek, svalov a zvyšných tkanív vášho tela. Naše telo konštantne zaniká a buduje sa nanovo z materiálu, ktorý mu dodávame v strave. Bunky neustále vznikajú a zanikajú a budujú sa zo stavebného materiálu, ktorý mu dodávate. Ak svojmu telu budete dodávať zdravé a kvalitné jedlo, získate zdravé a krásne telo. 

90 % úspechu tvorí strava. Prestaňte sa obmedzovať, začnite jesť zdravé a kvalitné jedlo a užívajte si krásne telo s minimálnou námahou.