Je zdravé navštevovať psychológa

09.02.2021

O naše telesné zdravie sa staráme, ale čo to psychické? Venujeme mu dostatočne veľkú pozornosť ako zdraviu nášho tela? Odmalička sme vedení k tomu, aby sme naše zdravotné problémy riešili s lekárom. Prečo to nerobíme aj v prípade ťažkostí s našou psychikou?

Návšteva psychológa predstavuje pre veľa z nás obrovské tabu. V západných krajinách, kde je psychológia normalizovaná, je bežným štandardom pravidelne navštevovať psychológa, rozprávať sa o svojich problémoch a nájsť na ne riešenia. Na Slovensku sa ale psychológovi obecne vyhýbame, lebo sa bojíme nálepky, ktorú by sme týmto spôsobom mohli získať.Je zdravé nechávať si naše problémy pre seba? Psychické problémy sú čoraz častejšie a percento populácie, trpiace na úzkosť a depresiu má tendenciu narastať. Nehovoriac o situácii, do ktorej sme sa dostali v roku 2020 pre COVID-19. Je normálne pohovoriť si o našich problémoch, strachoch, depresiách a úzkostiach a uvoľniť nahromadené napätie. Pokiaľ sa tak neudeje, nesieme si so sebou tieto pocity dlhé mesiace a v horšom prípade aj roky.

Návšteva psychológa nesúvisí iba s psychickými ochoreniami. Súvisí i s naším rastom. Veľa ľudí ma rôzne mentálne a emočné bloky a traumy, ktoré si so sebou nesie z detstva. Tie sa často odrážajú na našom živote a veľakrát i bez toho, aby sme si to plne uvedomovali.

Nezdravé vzťahy v domácnosti, týranie, alkoholizmus, šikana, ale často i ''menej signifikantné'' situácie ako výsmech, nedostatok porozumenia a lásky, zlomené srdce, perfekcionizmus, nedostatok sebavedomia, sebakritické myslenie, negatívne myšlienky a iné, vplývajú na naše mentálne a emočné zdravie a držia nás od naplnenia nášho plného potenciálu v živote.

Chcete začať podnikať, no neveríte si a radšej zostávate vo vašej neuspokojivej práci. Od mala si so sebou nesiete sen stať sa speváčkou, no nedostatočne si veríte a preto váš sen zlyháva. Ste v toxickom rodinnom prostredí, no neodídete. Chcete lásku, no bojíte sa zranenia. Všetko toto sú faktory, ktoré nás v živote obmedzujú a dajú sa vyriešiť rozhovorom s psychológom..

Zbúrajme preto všetky tabu predstavy o návšteve psychológa. Je to zdravé a normálne. Človek, ktorý pravidelne navštevuje psychológa, nemusí byť bezpodmienečne psychicky chorý. Môže mu iba záležať na svojom osobnom rozvoji a zlepšení svojho života. Každý z nás má určité traumy, ktoré nás držia od života, aký chceme žiť. Prečo sa ich nezbaviť?

Buďme k sebe ako spoločnosť zhovievajúci a neodsudzujme sa za to a ono. Naučme sa byť viac chápaví a vnímaví a prestaňme si dávať nálepky. Neprispieva nám to ako spoločnosti ani ako jednotlivcom. Budem rada, ak budete po tomto článku viacej otvorení psychoterapii a nebudete za návštevu psychológa súdiť seba ani iných. Robíte to predsa pre vaše zdravie.