Je možné vysadiť lieky na  tlak?

25.07.2022

Lieky na tlak sú na Slovensku aj celosvetovo jednými z najpredpisovanejších liekov. Ak by ste strávili určitý čas na ambulancii všeobecného lekára, zistili by ste, že tieto lieky užíva naozaj extrémne veľké množstvo ľudí a čím ďalej, tým viac aj mladí ľudia (už aj vo veku 20 - 30r).

Situácia s vysokým krvným tlakom a srdcovo - cievnymi ochoreniami je u nás alarmujúca. Pre mnohých ľudí je spomedzi ochorení strašiakom najmä rakovina alebo aktuálne COVID-19, no neuvedomujeme si, že najčastejším zabijakom u nás sú práve srdcovo-cievne ochorenia, ktoré často začínajú ako ''nevinné'' zvýšenie krvného tlaku, vyžadujúce trvalú liečbu liekmi.Aká je príčina vysokého krvného tlaku?

Jednou z hlavných príčin rozvoja vysokého krvného tlaku je starnutie - konkrétne zostarnutie a opotrebovanie stien ciev a celkovo kardio-vaskulárneho systému (zvýšenie biologického veku v dôsledku nezdravého životného štýlu). Podskupiny príčin, vedúce k zostarnutiu cievneho systému a srdca sú nezdravá strava, nadmerné solenie, nedostatok pohybu, fajčenie, alkohol, obezita a nadmerný telesný a psychický stres. Väčšinou ide o súhru kombinácie faktorov.

U mladých ľudí je príčinou rozvoja vysokého krvného tlaku najmä obezita. Ak telo naberie veľké množstvo hmotnosti, je preň náročné sa pohybovať - človek sa viac zadýcha a srdce a kardio-vaskulárny systém musia vynaložiť oveľa vyššiu námahu na to, aby dokázali cez telo pumpovať krv a okysličovať všetky orgány a tkanivá. Z tohto dôvodu stúpne krvný tlak.

Liečba vysokého krvného tlaku

Liečba vysokého krvného tlaku je jednoduchá a jej princípom je odstránenie faktorov, ktoré viedli k rozvoju vysokého krvného tlaku. Je nutné podrobne rozanalyzovať životný štýl a prísť na to, ktoré zo spomínaných faktorov sa u vás vyskytujú. Na trvalú liečbu vysokého krvného tlaku je potrebné všetky tieto faktory vylúčiť a nahradiť ich trvalým zdravým životným štýlom.

Ak užívate lieky na tlak, no urobili ste potrebné zmeny vo vašom celkovom životnom štýle a dodržujete ich dlhodobo, je vhodné začať uvažovať o postupnom vysadení liekov.Kedy nie je múdre lieky vysadiť?

Mnoho ľudí si myslí, že ak užívajú lieky na tlak, no tlak majú dobrý, mali by lieky vysadiť. ''Veď predsa na čo budem užívať lieky na tlak, keď mám dobrý tlak''. V tomto prípade je potrebné si uvedomiť, že daný človek má dobrý tlak iba preto, že v ten deň užil lieky na tlak. Práve tieto lieky mu tlak znížili na ideálnu hodnotu. Akonáhle sa rozhodne lieky vysadiť, jeho tlak opäť stúpne. A to prestavuje veľké riziko pre rozvoj akútnych srdcovo - cievnych komplikácií.

Takého vysadzovanie liekov bez predchádzajúcej úpravy životného štýlu je riskantné a predstavuje najväčšie riziko najmä pre starších pacientov. Ak chcete lieky na tlak vysadiť, je nutné, aby ste najskôr zapracovali na zdraví vášho kardio-vaskulárneho systému.

Čítajte tiež

Liečba vysokého krvného tlaku

Funkčná medicína a liečba príčiny 

Nie každý cholesterol je zlý