Je cukrovka liečiteľná?

07.02.2021

Je cukrovka liečiteľná? Je cukrovka ochorením, ktorému sa dá predchádzať? Jednoznačne áno. Tu je jednoduchý, efektívny a hlavne prirodzený spôsob ako liečiť a predchádzať tomuto nepríjemnému ochoreniu.Na to, aby sme si ukázali ako cukrovku liečiť, je potrebné objasniť si, prečo v prvom rade vzniká. Je preto dôležité poznať a pochopiť základné typy cukrovky.

Cukrovka typu I.

Cukrovka typu I. vzniká u mladších ľudí následkom autoimunitného poškodenia beta buniek pankreasu. Beta bunky pankreasu sú bunky produkujúce inzulín. Pankreas pacientov s cukrovkou typu I. nie je schopný vylučovať inzulín a ich život závisí od podávania inzulínu vo forme liekov.

Príznaky:

zvýšené močenie, zvýšený pocit smädu a úbytok hmotnosti

Cukrovka typu II.

Cukrovka typu II. vzniká u dospelej populácie a v staršom veku. Je spôsobená rezistenciou buniek na inzulín a poruchou jeho vylučovania pankreasom. Ide o najčastejšiu formu ochorenia. Cukrovka typu II. je ochorenie, ktoré priamo súvisí s nezdravým životným štýlom (nedostatkom pohybu a nezdravým stravovaním).

Príznaky

zvýšené močenie, zvýšený pocit smädu a úbytok hmotnosti

Inzulín

Inzulín je hormón, produkovaný beta bunkami pankreasu. Vylučuje sa po prijatí potravy a zabezpečuje udržiavanie normálnej hladiny cukru v krvi. V prípade poruchy jeho vylučovania alebo účinku dochádza k zvýšeniu hladiny cukru v krvi a rozvratu vnútorného prostredia organizmu.

Diagnostika

Cukrovka sa diagnostikuje na základe hladina glukózy v krvi nalačno. Tá by nemala byť vyššia ako 7,8 mmol / l.

Príčina

Príčinou rozvoja ochorenia je nesprávne stravovanie, predovšetkým nadmerná konzumáciu cukru a nedostatočná fyzická aktivita. Príčinou je konzumácia nezdravých jedál, rafinovaného cukru, nezdravých tukov, nedostatku bielkovín a celkovej nevyváženosti stravy. Ak konzumujeme nadbytok týchto potravín, preťažujeme pankreas, čím spôsobujeme jeho ochorenie. To sa časom prejaví jeho neschopnosťou adekvátne reagovať na konštantne zvýšenú hladinu cukru v krvi a rozvojom cukrovky typu II. Cukrovka typu I. súvisí so stravovaním rodičov dieťaťa, hlavne počas tehotenstva a mechanizmus jej vzniku je obdobný.

Liečba

Cukrovka je ochorenie liečiteľné a preventabilné. Základom liečby je kompletná náprava životného štýlu s dôrazom na zdravé stravovanie a pravidelný dostatok pohybu. Dôležité je kompletne upraviť svoj jedálniček, vylúčiť všetky nezdravé potraviny a nahradiť ich zdravou stravou. Konzumovať primerané množstvo zdravých cukrov, tukov, bielkovín a dostatočné množstvo vlákniny, vitamínov a minerálov. Zamerať sa na dostatok ovocia, zeleniny a konzumáciu telu prirodzených potravín. Čo sa týka nápojov, piť by ste mali výlučne čistú vodu, minerálku, čaj, ovocné šťavy, prípadne kávu bez cukru. V rámci pohybu by ste sa mali zamerať na aeróbnu aktivitu - beh, rýchla chôdza, bicyklovanie v kombinácii s posilňovaním svalstva.

Zmena životného štýlu môže byť náročná, no vaše telo vás odmení. Je to jediný a skutočný spôsob ako ochorenie naozaj vyliečite.

Farmakologická liečba

Užívanie liekov má svoj význam. Lieky zabraňujú nadmernému zvýšeniu hladiny cukru v krvi, následnému rozvratu vnútorného prostredia a možnej smrti. Používa sa inzulín injekčne pod kožu alebo formou inzulínovej pumpy a antidiabetiká. Samostatné podávanie liekov ale nelieči príčinu ochorenia a preto nie je dostatočnou liečbou. Lieky ochoreniu iba bránia, aby sa prejavilo v úplnej podobe a spomaľujú jeho priebeh.

Zmena životného štýlu je jediná liečba, ktorá rieši príčinu vzniku ochorenia. Lieky iba tlmia príznaky, ochorenie udržiavajú a spomaľujú jeho priebeh.