Je červené víno naozaj zdravé?

07.02.2022

Červené víno je považované za zdravý alkohol a pripisujú sa mu rôzne zdravotné benefity. Údajne zvyšuje množstvo červených krviniek, zlepšuje zdravie srdca a ciev, chráni pred rakovinou a dokonca predlžuje život. Sú tieto tvrdenia o červenom víne pravdivé?

V roku 2006 vyšla štúdia o resveratrole - látke, ktorá sa nachádza v červenom víne. Zistilo sa, že resveratrol má mnohé zdraviu prospešné účinky. Chráni pred rozvojom ochorení, udržuje zdravie buniek a navyše spomaľuje starnutie. V roku, kedy vyšla táto štúdia a médiami sa otriasla informácia, že červené víno je zdravé, stúpol predaj červeného vína až o 30%.Resveratrol v červenom víne

Resveratrol má skutočne významné zdravotné účinky na ľudský organizmus. Naozaj chráni pred rozvojom ochorení, zlepšuje celkové zdravie a spomaľuje starnutie. Dôležitá informácia, ktorú vám ale predajcovia vína zatajili, je, že množstvo resveratrolu v červenom víne je iba minimálne. Toto množstvo nie je dostatočné na to, aby vo vašom tele vykonalo želaný účinok. Aby ste do svojho tela prijali účinnú dávku resveratrolu, museli by ste denne vypiť 500 - 1000 pohárov červeného vína. A pri takomto množstve červeného vína by ste si skôr uškodili.

Ak chcete využiť zdravotné benefity resveratrolu, odporúčam získavať ho z iných zdrojov. Účinnejšie je zvážiť jeho užívanie ako doplnku stravy v množstve 500 - 1000 mg/deň.

Dehydratácia organizmu

Určite ste už zažili '' suchoty '' ráno po tom, ako ste večer pili alkohol. Ide o znak výraznej dehydratácie organizmu, spôsobenej alkoholom. Čím je percentuálny obsah alkoholu v nápoji vyšší a čím väčšie množstvo alkoholu skonzumujete, tým si spôsobíte väčšiu dehydratáciu. Červené víno, rovnako ako tvrdý alkohol, spôsobuje dehydratáciu vášho tela, no v prípade tvrdého alkoholu je táto dehydratácia zvyčajne výraznejšia. Ak ale vypijete jeden večer 2 - 3 poháre červeného vína alebo nebodaj celú fľašu, rovnako vaše telo výrazne dehydratujete. 

Ľudské telo obsahuje až 60% vody. Najväčší obsah telesnej vody majú deti, starnutím sa obsah telesnej vody znižuje. Dehydratácia organizmu alkoholom - aj červeným vínom, urýchľuje starnutie. Ak pijete červené víno, nezabúdajte vaše telo ešte v ten istý deň dostatočne hydratovať čistou vodou. Zmiernite tak dopad dehydratácie alkoholom.

Aktivácia sympatikového nervového systému

Mimo toho, že alkohol vaše telo dehydratuje a zaplavuje toxínmi, stimuluje sympatikový nervový systém (sympatikus). Aktiváciu sympatika spôsobuje akýkoľvek alkohol (aj červené víno). Sympatikový nervový systém vyvoláva reakciu vášho tela '' Útek alebo boj ''. Dáva vášmu telu signál, že ste ohrozený a mobilizuje adrenalín a kortizol (zvýši sa hladina stresu). Zvýši sa vám tep, srdce bije silnejšie a rýchlejšie, dýchate plytko a aktivujú sa vaše svaly.

Vysoká aktivita sympatikového nervového systému je zo zdravotného hľadiska riziková. Optimálne je udržiavať sa v stave parasympatika (opak sympatika), kedy ste v pokoji a vaše srdce bije pokojne a pomaly. Vysoká aktivita sympatika môže navyše spôsobiť problémy so spánkom. Ak spíte, posledné čo chcete je, aby sa aktivoval sympatikus, adrenalín a kortizol.Víno zo supermarketu vs. kvalitné víno

Ak pravidelne pijete víno zo supermarketu za pár eur, iba ťažko možno uvažovať o tom, že takéto víno má zdravotné benefity. Často netušíme, čo všetko sa v danom víne nachádza a aké mnohé škodlivé látky obsahuje. Ak sa vína nechcete vzdať, siahajte po zdravšom kvalitnom víne, u ktorého poznáte pôvod. Navyše je teraz na trhu mnoho ekologicky vyrobených a cenovo dostupných bio vín, ktoré sú omnoho lepšou a zdravšou voľbou.

Červené víno ako menšie zlo

Mnoho ľudí siaha po červenom víne z dôvodu ospravedlnenia svojho mierneho alebo vyššieho stupňa alkoholizmu. Ak niekomu zakážete piť tvrdý alkohol a ako dôvod mu udáte, že ním poškodzuje svoje zdravie, garantujem vám, že siahne po červenom víne (odskúšané na blízkych ľuďoch, známych a mnohých pacientoch). V tomto prípade ale nebude piť decentné 1 - 2 deci vína za týždeň, ale vypije rovno každý deň celú fľašku nekvalitného červeného vína a sám pred sebou sa tvári, že je to v poriadku. Veď predsa červené víno ''je zdravé''.