Hormonálna antikoncepcia

07.02.2021

Mnoho mladých žien siaha po hormonálnej antikoncepcii ako antikoncepčnej metóde. Dôvod je jasný - takmer 100% - né zabráneniu nechceného otehotnenia. Ste si však vedomé nežiadúcich účinkov, ktoré môže hormonálna antikoncepcia vyvolať?

Hormonálna antikoncepcia obsahuje syntetické hormóny, ktoré telu nie sú prirodzené. Tieto hormóny vplývajú na telo i psychiku dievčaťa alebo ženy, ktorá hormonálnu antikoncepciu užíva. Z toho pramení veľké množstvo nežiadúcich účinkov, ktoré vám gynekológ pri predpísaní hormonálnej antikoncepcii obvykle nespomenie. Aké nežiadúce účinky to sú?Nežiadúce účinky

Hormonálna antikoncepcia spôsobuje vysoké riziko vzniku tromboembolickej choroby, je preto kontraindikovaná u žien náchylných na tieto ochorenia a u fajčiarok. Vznik tromboembólie však môže vyvolať i u zdravej ženy, preto je počas užívania hormonálnej antikoncepcie potrebné vykonávať pravidelné vyšetrenie krvi na detekovanie rizika.

Ďalším nežiadúcim účinkom je riziko vzniku onkologických ochorení. To sa týka hlavne hormonálnej antikoncepcie s obsahom estrogénu. Nádor totiž často obsahuje estrogénové receptory. To znamená, že estrogén podporuje jeho vznik a rast. Estogén, ktorý obsahuje ženské telo, je neškodný. Problematický je syntetický estrogén. Hormonálna antikoncepcia zvyšuje riziko vzniku nezhubných nádorov prsníka (cysty, fibroadenómy).

Hormonálna antikoncepcia blokuje menštruačný cyklus, čím narúša prirodzené fungovanie ženských pohlavných orgánov. Z toho dôvodu môže hormonálna antikoncepcia spôsobiť následné problémy s otehotnením a poruchy menštruačného cyklu po jej vysadení.

Medzi ďalšie nežiadúce účinky patrí vznik akné po vysadení hormonálnej antikoncepcie, vypadávanie vlasov po vysadení, zmeny nálad a depresie. Zmeny nálad súvisia pravdepodobne s potláčaním PMS syndrómu, ktorý je normálne prirodzený pred menštruáciu.

Bezpečná alternatíva

Pred tým, ako sa vrhnete do užívania hormonálnej antikoncepcie, je vhodné zvážiť alternatívu. Žena ovuluje približne 14. deň po menštruácii (v prípade 28 dňového menštruačného cyklu). V tento deň a približne 2 - 3 dni na to je plodná. Ak zvážime ďalšie faktory ako životnosť spermií v pošve, tak 5 dní pred ovuláciu a 3 dni po ovulácii by nemalo dôjsť k oplodneniu.

Na to, aby žena otehotnela, je nutné, aby spermie vnikli do pošvy silným prúdom pri ejakulácii. Len tak sa dostanú až do vajíčkovodu, kde dochádza k oplodneniu vajíčka. ''Kvapôčka lásky'' (preejakulát), ktorá je považovaná za potencionálnu hrozbu, dokáže vajíčko oplodniť iba veľmi zriedka. Spermie dokážu vajíčko oplodniť 2 - 5 dní po ejakulácii (životnosť spermií v pošve).

5 dní pred ovuláciou a 3 dni po ovulácii postačí ako dostatočná antikoncepčná metóda prerušovaný pohlavný styk. V čase ovulácie (1 - 3 dni) a 5 dní pred ovuláciou, je vhodné sa sexuálnemu styku vyvarovať, použiť kondóm alebo dbať na zvýšenú opatrnosť. Týmto spôsobom jednoducho, bezpečne a hlavne prirodzene zabránite nechcenému otehotneniu.


WHO uvádza, že spoľahlivosť prerušovanej súlože ako antikoncepčnej metódy je 80%. V skutočnosti je ale jej účinnosť pri jej správnom prevedení omnoho vyššia (až 96%), čo je porovnateľné so spoľahlivosťou hormonálnej antikoncepcie (99%).