Funkčná liečba ochorení štítnej žľazy

30.04.2023

Štítna žľaza je malý orgán, ktorý sa nachádza v krku a zodpovedá za produkciu hormónov, ktoré ovplyvňujú mnoho telesných funkcií. Ak je štítna žľaza nedostatočne aktívna, môže to viesť k ochoreniu nazývanému hypotyreóza. Na druhej strane, príliš aktívna štítna žľaza môže viesť k ochoreniu nazývanému hypertyreóza. V oboch prípadoch môže funkčná medicína ponúknuť alternatívne prístupy k liečbe.

Hypotyreóza môže mať mnoho príčin vrátane autoimunitnej choroby známej ako Hashimotova tyreoiditída, nedostatku jódu alebo iných živín, zápalových stavov alebo problémov s nadobličkami. Symptómy hypotyreózy môžu zahŕňať únava, chudokrvnosť, zvýšenú citlivosť na chlad, nízky tlak krvi, zápchu a problémy s koncentráciou. V niektorých prípadoch môže liečba zahŕňať syntetickú vervu, ktorá nahrádza nedostatok hormónov v tele. Avšak, v prípadoch, keď sú symptómy mierne alebo pacienti nechcú užívať syntetické hormóny, funkčná medicína ponúka rôzne prístupy k podpore štítnej žľazy.

Jedným z najdôležitejších prístupov je zabezpečenie dostatočného príjmu jódu a ďalších minerálov, ktoré sú potrebné pre správnu funkciu štítnej žľazy. Tieto minerály môžu byť získané z potravín ako morské riasy, strukoviny, orechy, semená a tmavozelené listové zeleniny.

Okrem toho, funkčná medicína sa zameriava aj na odstránenie potenciálnych spúšťačov autoimunitnej reakcie, ktorá môže spôsobiť hypotyreózu. Tieto spúšťače môžu zahŕňať potravinové alergény, stres, zápaly a nerovnováhu črevnej mikroflóry.

Pri hypertyreóze je cieľom liečby znížiť nadmernú produkciu hormónov štítnej žľazy. To môže byť dosiahnuté pomocou syntetických liekov alebo chirurgického zákroku. Avšak, aj v tomto

Ok, pokračujme. V prvom rade, funkčná medicína sa zameriava na zistenie príčin problémov so štítnou žľazou a potom ich odstránenie. K tomu využíva napríklad testovanie na poruchy imunitného systému, alergie, intolerancie na potraviny alebo na stres.

Ak sa zistí, že problém so štítnou žľazou má autoimunitné pozadie, teda ide o chorobu ako Hashimotovu tyreoiditídu, vtedy sa liečba zameriava aj na podporu imunitného systému. V rámci liečby sa môže využiť aj prírodná liečba, ktorá zahŕňa napríklad použitie bylín a doplnkov stravy s cieľom podporiť funkciu štítnej žľazy a znížiť zápal.

Je tiež dôležité zdôrazniť, že pri liečbe problémov so štítnou žľazou v rámci funkčnej medicíny sa nezameriava len na liečbu symptómov, ale aj na zlepšenie celkového zdravia a životného štýlu. To znamená, že sa odporúča zdravá výživa, pravidelný pohyb, dostatok spánku, kontrola stresu a podpora duševného zdravia.

V prípade, že je potrebná farmakologická liečba, funkčná medicína sa snaží minimalizovať vedľajšie účinky a uprednostňuje prírodné alternatívy k tradičným liekom.

Výhodou prístupu funkčnej medicíny pri liečbe problémov so štítnou žľazou je, že sa nezameriava len na jeden symptóm, ale na celkové zlepšenie zdravia pacienta. To môže viesť k lepším výsledkom a k dlhodobejšiemu úspechu pri liečbe.

V liečbe hypotyreózy vo funkčnej medicíne sa zvyčajne uprednostňuje prístup, ktorý kombinuje zmeny životného štýlu, výživu, prípadne doplnkovú terapiu a lieky.

Zmeny životného štýlu

Dôležitým prvkom liečby hypotyreózy je zmena životného štýlu. Odporúča sa zvýšená fyzická aktivita, ako aj zníženie stresu a zlepšenie kvality spánku. To môže pomôcť znížiť zápal v tele a zlepšiť celkové zdravie.

Výživa

Správna výživa je kľúčová pre riadne fungovanie štítnej žľazy. Je dôležité zabezpečiť dostatok jodu, vitamínov D a B-komplexu, ako aj minerálov, ako sú selén a zinok. Odporúča sa strava s vysokým obsahom bielkovín a zdravých tukov, ako aj zvýšený príjem vlákniny.

Doplnková terapia

Doplnky stravy môžu byť užitočné pri liečbe hypotyreózy. Napríklad ashwagandha, rhodiola, koren sladkého drievka a kurkuma môžu pomôcť znižovať stres a zápal v tele. Niektoré doplnky stravy obsahujú tiež jód, selén a zinok, ktoré sú dôležité pre štítnu žľazu.

Lieky

Pri vážnejších prípadoch hypotyreózy môžu byť potrebné lieky na nahradenie hormónov štítnej žľazy. V funkčnej medicíne sa často uprednostňujú prirodzené formy týchto hormónov, ako napríklad desikovaná štítnej žľazy, ktorá obsahuje všetky hormóny potrebné pre telo.

V závislosti od príznakov a závažnosti ochorenia môže byť použitá kombinácia týchto prístupov pre úspešné liečenie hypotyreózy. Je dôležité, aby bola liečba individualizovaná pre každého pacienta, aby bola čo najúčinnejšia.

Hypertyreóza je ochorenie štítnej žľazy, pri ktorom sa produkuje príliš veľa hormónov štítnej žľazy, čo môže viesť k rôznym problémom v tele. Vo funkčnej medicíne sa liečba hypertyreózy zameriava na identifikáciu príčiny ochorenia a jej odstránenie, ako aj na posilnenie celkového zdravia pacienta.

Jedným z prístupov liečby hypertyreózy v funkčnej medicíne je výživová terapia. Niektoré potraviny môžu pomôcť pri regulácii hladiny hormónov štítnej žľazy a zlepšení zdravia štítnej žľazy. Napríklad potraviny obsahujúce jód, ako sú riasy a morské plody, môžu byť užitočné pre osoby s hypertyreózou. Rovnako tak, potraviny s obsahom selénu, ako sú napríklad paraná orechy alebo strukoviny, môžu pomôcť s obnovou zdravia štítnej žľazy.

Okrem výživy môže byť účinnou terapiou aj znižovanie stresu. Hypertyreóza môže byť spôsobená zvýšeným stresom, a tak znižovanie stresu môže pomôcť v regulácii hormónov štítnej žľazy. Meditácia, joga alebo iné relaxačné techniky môžu byť účinné pri znižovaní stresu.

V prípade závažnejších prípadov hypertyreózy môže byť potrebné použiť aj iné metódy, ako je napríklad farmakologická liečba. V funkčnej medicíne sa často využíva prírodná liečba na zmiernenie príznakov, ako sú napríklad bylinné prípravky s obsahom ashwagandhy, ktoré môžu pomôcť znižovať hladiny hormónov štítnej žľazy.

Liečba hypertyreózy v funkčnej medicíne sa teda zameriava na celkovú starostlivosť o zdravie, vrátane výživy, cvičenia, znižovania stresu a podpory imunitného systému. Dôležité je tiež určiť príčinu ochorenia, aby sa mohla cieľovo liečiť. Pri liečbe hypertyreózy je vždy dôležité pracovať so skúseným lekárom, ktorý sa zameriava na funkčnú medicínu a pozná špecifiká oblasti.

Funkčná medicína považuje tráviaci systém za kľúčovú súčasť liečby ochorení štítnej žľazy, pretože tráviaci trakt hrá dôležitú úlohu pri syntéze a regulácii hormónov štítnej žľazy. Tu sú niektoré základné prístupy k liečbe ochorení štítnej žľazy s ohľadom na zdravie tráviaceho systému:

  1. Odstránenie potravinových alergénov a intolerancií: Potravinové alergény a intolerancie môžu spôsobovať zápaly v tele, ktoré môžu ovplyvniť štítnu žľazu a jej hormonálne funkcie. Odstránenie potravín, ktoré vyvolávajú alergické alebo intolerančné reakcie, môže pomôcť zmierniť zápaly a zlepšiť funkciu štítnej žľazy.

  2. Podpora tráviaceho traktu: Zdravý tráviaci systém pomáha telu lepšie využívať živiny, ktoré sú potrebné na výrobu hormónov štítnej žľazy. Podpora tráviaceho traktu zahŕňa konzumáciu vlákniny, probiotík a prebiotík, ktoré podporujú zdravie črevnej mikroflóry a trávenie.

  3. Podpora funkcie štítnej žľazy: Existuje niekoľko doplnkov a bylinných prípravkov, ktoré môžu pomôcť podporiť funkciu štítnej žľazy. Niektoré z najznámejších zahŕňajú kelp (morská riasa), ashwagandhu (indická bylina), rhodiola (korejská bylina) a vitamín D.

  4. Zníženie stresu: Stres môže mať negatívny vplyv na zdravie štítnej žľazy. Zníženie stresu môže pomôcť udržať štítnu žľazu v zdravom stave. K účinným spôsobom znižovania stresu patrí meditácia, joga, tai chi, hlboké dýchanie a ďalšie techniky relaxácie.

  5. Vyvážená strava: Zdravá strava s dostatočným množstvom bielkovín, zdravých tukov, zeleniny a ovocia môže pomôcť udržať zdravie štítnej žľazy. Dodatočný prísun vitamínov a minerálov, ako sú selén, zinok a jód,