Emočné jedenie

14.06.2021

Emočné jedenie je veľkým problémom mnohých ľudí. Stalo sa vám, že ste sa nudili alebo ste sa cítili zle a siahli ste po jedle? Alebo sa vám stáva to, že sa snažíte jesť zdravo, no občas sa vyskytne určitá stresová situácia a siahnete po nezdravom jedle? Príčinou je emočné jedenie.

Emočné jedenie je problém, ktorý treba adresovať a liečiť, pretože môže viesť k vzniku mnohých komplikácií, ako priberaniu, fluktuácii váhy a ochoreniam v dôsledku obezity.Čo je príčinou emočného jedenia?

Príčinou emočného jedenia nie je hlad, ale nespracované emócie. Človek, ktorý je emočne, zvykne siahať po jedle z toho dôvodu, že ním chce v danom momente zaplniť určitú prázdnotu vo svojom vnútri, odľahčiť určitej negatívnej emócii, strachom, hnevu alebo obavám a tým sa aspoň na chvíľu cítiť dobre. Problém je ale, že týmto spôsobom tento emočný problém nevyrieši a po čase opäť siaha po jedle. Negatívne emócie zostávajú nespracované a sú opäť spúšťačom emočného jedenia alebo až dokonca prejedania sa.

Ako emočné jedenie liečiť?

Jediným spôsobom ako zabrániť emočnému jedeniu a s ním spojeným komplikáciám, ako priberaniu na váhe, depresii po požití jedla a zdravotným komplikáciám, je čeliť emóciám a problémom a spracovať ich. Rovnako je dôležité zaplniť našu dušu nie jedlom, ale pozitívnymi emóciami a zážitkami, po ktorých naozaj prahne. Dôležité je rozvíjať medziľudské vzťahy, prejavovať si lásku a robiť aktivity, ktoré nás skutočne bavia a tešia. Iba tak zaplníme prázdnotu, ktorú sa snažíme zaplniť jedlom. Netúžime po jedle, ale po plnohodnotnom živote.


Rovnako je dôležité uvedomiť si hodnotu nášho tela a zdravia a zastaviť sa vždy keď chceme jesť iba ''z nudy'' alebo pretože sa práve necítime dobre a komfortne. Naučte sa vaše telo milovať a starajte sa oň s láskou. Dávajte doň iba zdravé potraviny, ktoré ho vyživujú a podporujú vaše zdravie, jedzte iba vtedy, keď ste naozaj hladný a prestaňte, keď ste sýty.