Dôležitosť odpočinku

12.08.2021

Žijeme v uponáhľanom svete. Náš uponáhľaný spôsob žitia má ohromný vplyv na naše emočné, psychické a telesné zdravie. A tento vplyv je zvyčajne žiaľ negatívny.

Nadbytok práce a nedostatok odpočinku sa môže na našom tele prejaviť okamžite alebo sa môže ukázať až o niekoľko rokov. Naše telo nedokáže zvládať nápor, ktorý mu kladieme a preto, ak mu nedoprajeme oddych, jedného dňa vypovedá a rozvinie sa v ňom ochorenie.Naše telo sa regeneruje, keď odpočívame

Všetci vieme, že naše telo sa najlepšie regeneruje počas spánku. Rovnako sa ale regeneruje aj keď odpočívame počas dňa alebo jednoducho všetko odložíme a nič nerobíme. Naše bunky a signálne molekuly sa zaktivujú a začnú opravovať procesy s vašom tele a zabezpečia, aby bolo naše telo v stave homeostázy. Imunita sa posilní a my sme odolnejší a zdravší ako pred tým. Staré, poškodené bunky sa odstránia a nahradia ich nové, vitálne a zdravé bunky. 

Prepracovanosť a rozvoj ochorení

Prepracovanosť vplýva nie len na naše psychické zdravie, ale rovnako aj a naše telesné zdravie. Ak naše telo a myseľ nadbytočne namáhame, má to vplyv na celý náš systém. Prepracovanosť znamená nedostatok času na regeneráciu tela. Naše telo nemá čas opravovať chyby, ktoré nastali v našom systéme alebo si určité chyby nevšimne. Navyše sa spája s nadbytkom stresu a vieme, že stres sa spája s rozvojom ochorení. 

Ak k stresu pridáme nedostatok času na regeneráciu tela a obnovenie jeho správnej funkcie, často z toho žiaľ vyjde ochorenie. Spočiatku sa s nadbytkom telesnej a mentálnej práce telo dokáže vyrovnať, no ak takýto stav pretrváva dlhodobo, telo zvyčajne skolabuje a odpovedá ochorením. Jednoducho takto ďalej nedokáže fungovať a chce, aby ste si to všimli.