Dobre urobený botox zachová mimiku

14.10.2021

Čo odlíši dobre urobený botox od nesprávne urobeného botoxu? Jedným z najdôležitejších faktorov je zachovanie určitého stupňa mimiky svalstva tváre a zachovanie prirodzenosti.

Hlavným cieľom botoxu je odstránenie vrások zabránením nadmernej mimiky. Ak ale ošetrovaný sval zablokujeme úplne, môže to mať neblahý efekt na váš vzhľad, mimiku a pocity v ošetrených lokalitách. Môžete mať pocit ťažkého čela alebo zamrznutia tváre.

Ako funguje botox?

Botox zabraňuje tvorbe vrások tým, že zablokuje prirodzené pohyby svalov, ktoré sa dejú pri bežnej dennej mimike. Vďaka tomu sa vieme zbaviť vrások na čele, vrások medzi obočím a vrások v očnom okolí. Botox má ale mnohé ďalšie využitia. Možno ho aplikovať aj do ďalších lokalít za cieľom špecifického účinku (brada, nos, krk, horný okraj pery, podpazušie...).



Neschopnosť mimiky

Mimické svaly, ktoré botox zasahuje, zabezpečujú prirodzenú mimiku tváre. Vďaka mimike dokážeme vyjadrovať emócie ako radosť, lásku, hnev, smútok a prekvapenie. Ak botoxom určité svaly zablokujeme, zabraňujeme prirodzenej mimike. Cieľom aplikácie botoxu je zabrániť mimike, no ak mimiku zablokujeme úplne, docielime zamrznutý výraz tváre. Tvár môže vyzerať dobre na fotografii, ale ak ju sledujeme pri pohybe, niečo nám nesedí.

Tomu by sa mal lekár pri aplikácii botoxu snažiť vyhnúť. Miera zastavenia mimiky sa dá do veľkej miery ovplyvniť množstvom aplikovaného botoxu. Ak sa aplikuje veľa, tvár zamrzne a daným svalom nie je možné vykonať akýkoľvek jeho prirodzený pohyb. Správne aplikovaný botox daný sval oslabí, zmierni silu kontrakcie (stiahnutia) svalu, ale nezablokuje ho úplne.


Ťažké čelo

Ak sa aplikuje veľké množstvo botoxu do čelového svalu, spôsobí jeho kompletné zablokovanie a nepríjemný pocit ťažkého čela. Navyše, ak je botox v tejto lokalite nadaplikovaný, môže vyvolať pokles horných viečok. Žena, ktorá takýto botox postúpi, začne mať pocit, že potrebuje chirurgickú korekciu viečok alebo už botox nechce. V skutočnosti bolo použité nadmerné množstvo botulotoxínu a zníženie množstva tento problém odstráni.

Nadmerný botox vás zostaruje

Mladá tvár je pohyblivá. Pohyb sa spája s mladosťou a vitalitou tkaniva. Akonáhle mimiku úplne zablokujeme nadmerným množstvom botoxu, dosiahneme vizuálne zostarnutie tváre, ktoré sa prejaví najmä v 3D. Nie je plne viditeľné v pokoji, ale najmä pri pohybe - pri rozprávaní, jedení a snahe o ´´mimiku´´. Ak chcete zachovať mladý vzhľad, siahnite po cielenej aplikácii malého množstva botulotoxínu. Tým zabránite tvorbe vrások a zachováte pohyb tváre,

Ako to nemá vyzerať?

Ak lekár, ktorý vám botox aplikuje použije veľké množstvo botoxu, kompletne stratíte mimiku a cítite veľký pocit neprirodzenosti pri snahe o pohyb vašej tváre, váš botox je urobený zle.