Ako zuby ovplyvňujú vašu krásu

15.08.2022

Jednou z prvých vecí, ktorú si na druhom človeku podvedome všímame, je vzhľad zubov. Zuby ovplyvňujú krásu omnoho viac ako si myslíte. Pre celkovú atraktivitu nie je dôležitý iba samotný vzhľad zubov - farba zubov, tvar zubov alebo to, či sú zuby rovné. Existujú aj dôležitejšie atribúty krásy - ako napríklad tvar tváre, ktorý z veľkej časti formujú práve zuby.

Mnoho ľudí si na svojej tvári všíma rôzne drobné chybičky krásy - jemné vrásky, pigmentové škvrny, pokles objemu alebo povädnutú pleť. Naučili sme sa všímať si na sebe detaily a často strácame komplexný obraz o svojej tvári a kráse. Na to, aby ste pochopili prečo sú zuby dôležité pre vašu krásu, je nutné uvedomiť si, čo tvorí podklad vašej tváre - kosť a zuby.Podklad tváre - kostné tkanivo a zuby

Základom tváre, od ktorého sa všetko odvíja, je kostné tkanivo a zuby, vychádzajúce z tvárových kostí. Ak človek nemá správne vyvinuté tvárové kosti a zuby, žiadne tkanivo - sval, tuk ani kvalita kože a množstvo kolagénu v koži, nedokáže výraznejšie ovplyvniť vzhľad jeho tváre a odvrátiť starnutie. Najdôležitejšími kosťami tváre sú sánka (mandibula) a čeľusť (maxilla). Tieto kosti sú podkladom pre zuby, ktoré z nich vychádzajú a mimo funkčného hľadiska - prijímanie a spracovanie potravy, zabezpečujú aj dôležité estetické hľadisko tváre.

Strata zubov

Aby ste pochopili prečo sú zuby dôležité pre vzhľad vašej tváre, predstavte si starého človeka, ktorý o svoje zuby prišiel a nemá nasadenú zubnú protézu. Ako vyzerá? Jeho tvár je podstatne kratšia a oblasť medzi sánkou a čeľusťou, ktorú vypĺňali dva rady zubov, úplne vymizla. Zmenil sa celkový vzhľad tváre - vzhľad lícnych kostí, pier, philtra, nosa, sánky, kontúry tváre sa stratili, koža poklesla a znížil sa objem celej tváre. Akonáhle si tento človek nasadí zubú protézu, vyzerá omnoho lepšie - obnoví pôvodný vzhľad svojej tváre v čase pred stratou zubov.

Akákoľvek strata zubov dokáže spôsobiť výrazné zmeny v celkovom vzhľade tváre. Už strata jedného zuba môže spôsobiť nenávratné zmeny. Ak stratíte zub, skracuje sa kosť, na ktorej bol zub uložený - sánka alebo čeľusť. Tieto kosti sú jednými z najčastejších miest aplikácie výplní kyseliny hyalurónovej (konturácia sánky, zvýraznenie lícnych kostí), v dôsledku straty objemu v tejto oblasti. Je preto dôležité, akýkoľvek stratený zub okamžite nahradiť zubnou korunkou. 

Parodontitída (paradentóza)

Ak sa o svoje zuby dostatočne nestaráme - máme nedostatočnú dentálnu hygienu, v našich ústach vzniká zápal na rozhraní zubov a ďasien. Tento zápal postupom času prerastá a spôsobuje stratu (úbytok) kostného tkaniva - parodontitída (paradentóza). Úbytok kosti je postupný a spočiatku málo výrazný, no v priebehu rokov sa nabaľuje a spôsobuje významnú stratu kosti, ovplyvňujúcu vzhľad tváre - skrátenie tvárových kostí, strata kontúr tváre, pokles objemu tváre. Správna a pravidelná dentálna hygiena je z tohto dôvodu esenciálna.