Ako si udržať zdravé kosti: Prevencia a liečba starnutia kostí

01.05.2023

Starnutie kostí je prirodzený proces, ktorý postihuje každého človeka. S vekom sa naše kosti stávajú krehkejšími a náchylnejšími na zlomeniny. Tento stav sa nazýva osteoporóza a môže mať vážne následky na zdravie a kvalitu života.

Príčiny starnutia kostí

Existuje niekoľko faktorov, ktoré ovplyvňujú starnutie kostí. Väčšina z nich súvisí s nedostatočným množstvom vitamínov a minerálov v našej strave. Nedostatok vápnika, vitamínu D a K, zinku a horčíka môže mať negatívny vplyv na hustotu kostí.

Ďalším faktorom je nedostatok fyzickej aktivity. Ak nie sme dostatočne fyzicky aktívni, náš organizmus produkuje menej hormónu rastového faktoru a testosterónu, ktoré sú dôležité pre zdravie kostí.

Rizikové faktory

Niektoré osoby sú vystavené vyššiemu riziku osteoporózy a starnutia kostí ako ostatní. Patrí sem ženy po menopauze, osoby so zlou výživou, ku ktorým patria vegáni a vegetariáni, pacienti s celiakiou a Crohnovou chorobou, osoby s nízkou hmotnosťou a osoby s rodinnou anamnézou osteoporózy.

Prevencia starnutia kostí

Prevencia starnutia kostí zahŕňa správnu výživu a fyzickú aktivitu. Dôležité je zabezpečiť dostatočný príjem vápnika, vitamínu D a K, zinku a horčíka. V strave by mali byť zastúpené mliečne výrobky, tmavé zelené listové rastliny, orechy a semená.

Fyzická aktivita zahŕňa aeróbne cvičenie a silový tréning. Aeróbne cvičenie by malo byť pravidelné a mali by sme sa mu venovať minimálne 30 minút denne. Silový tréning by mal zahrnovať cviky s vlastnou váhou tela a cviky s činkami alebo kettlebellmi.

Okrem toho je dôležité predchádzať rizikovým faktorom, ktoré môžu ovplyvniť hustotu kostí. Napríklad fajčenie a nadmerné pitie alkoholu môžu mať negatívny vplyv na kosti.

Liečba osteoporózy

Ak sa u vás objavia príznaky osteoporózy, ako sú zlomeniny kostí, je dôležité

Existuje mnoho faktorov, ktoré môžu ovplyvniť zdravie kostí a ovplyvniť proces ich starnutia. Niektoré z týchto faktorov sú však mimo našej kontroly, ako napríklad genetika, pohlavie a vek. Na druhej strane existujú faktory, ktoré môžeme ovplyvniť a ktoré môžu pomôcť udržať zdravie kostí a znížiť riziko osteoporózy.

Jedným z najdôležitejších spôsobov, ako udržať zdravie kostí, je zabezpečiť správnu výživu. Kalcium je kľúčovým minerálom, ktorý pomáha budovať a udržiavať silné kosti. Dôležité je mať v strave dostatok potravín bohatých na kalcium, ako sú mliečne výrobky, zelenina a orechy. Okrem toho je dôležité mať dostatok vitamínu D, ktorý pomáha telu absorbovať kalcium. Vitamín D sa nachádza v potravinách, ako sú mastné ryby, žĺtky vajec a mliečne výrobky. No väčšinu vitamínu D získavame z vystavenia sa slnku.

Dôležitou súčasťou udržiavania zdravých kostí je tiež cvičenie. Štúdie ukazujú, že cvičenie, ako je beh, chôdza, tanec a aerobik, môže pomôcť udržať kosti silné a zdravé. Okrem toho môže posilňovanie svalov pomôcť udržať kosti pevné a znižuje riziko pádov.

Je tiež dôležité vyhnúť sa zlému správaniu, ktoré môže poškodiť kosti. To zahŕňa zlú polohu tela a nadmerné cvičenie. Fajčenie a nadmerná konzumácia alkoholu tiež môžu negatívne ovplyvniť zdravie kostí.

Ak máte obavy o zdravie svojich kostí, je dôležité konzultovať s lekárom. Včasná diagnóza a liečba môže pomôcť zabrániť ďalším komplikáciám. Okrem toho môže váš lekár predpísať prípravky na báze kalcia a vitamínu D, ak ich potrebujete.

Vzhľadom na to, že starnutie kostí je prirodzený proces, ktorý sa nedá úplne zastaviť, je dôležité prijať opatrenia na udržanie zdravých kost