Ako sa vyhnúť chrípke a prechladnutiu

08.11.2021

Jesenné a zimné obdobie je časom, kedy sme náchylnejší na bežné ochorenia ako chrípka, nádcha, prechladnutie a zápal hrdla. Vonku je chladno, mokro a sychravo. Tieto faktory vplývajú na náš imunitný systém. Ako podporiť imunitu a úspešne sa vyhnúť ochoreniu?

Teplé oblečenie

Ako prvý základný krok je dobre a teplo sa obliecť do aktuálneho počasia. Tento krok je dôležitý a má svoje opodstatnenie. Je ale dôležité uvedomiť si, že ak je vaša imunita silná, vaše telo odolá vonkajším podmienkam aj keď nebude oblečené úplne ideálne. Otužovanie navyše podporuje imunitu. Výrok '' dobre sa obleč, lebo prechladneš '' je mýtus.

Baktérie a vírusy

Baktérií a vírusov sa zvyčajne bojíme a bojujeme proti nim. Nemali by sme sa ich viac báť a bojovať s nimi. Ich vplyvu neunikneme, nachádzajú sa všade okolo nás, dokonca aj na našej koži a vo vnútri nášho tela (črevo, dýchací systém, pošva) v podobe mikrobiómu. Baktérie mikrobiómu sú prospešné a chránia nás pred vonkajšími patogénmi. Ak je váš imunitný systém silný, odolá akýmkoľvek vonkajším nástrahám vo forme vírusov a baktérií. Silná imunita

Jediný spôsobom ako sa vyhnúť chrípke a prechladnutiu je zvýšiť vašu imunitu a dostatočne sa starať o vaše telo. To znamená, že vášmu telu budete pravidelne dopriavať kvalitnú zdravú stravu a živiny, ktoré potrebuje. Vyhnete sa polotovarom, nezdravým jedlám a nápojom. Vaše jedlo sa doslova stáva vaším telom. Je preto nevyhnutné zapracovať na vašom stravovaní. Začnite jesť kvalitné zdravé makroživiny (cukry, tuky, bielkoviny), vitamíny, minerály a antioxidanty vo forme celých potravín a vo zvýšenej miere konzumujte ovocie a zeleninu.

Vitamíny a prírodné antibiotiká

V jesennom a zimnom období je potrebné zvýšiť príjem vitamínov, minerálov, antioxidantov a do stravy pridať prírodné antibiotiká (zázvor, cesnak, chlorella). Vitamíny nie je vhodné konzumovať vo forme syntetických doplnkov stravy (tablety, prášky), ale jesť ich vo forme celých potravín (v takejto forme majú omnoho silnejší účinok a neškodia vášmu telu). Zamerajte sa najmä na konzumáciu vitamínu C (citróny, pomaranče, grepy, paprika).

Pitný režim

Tak ako po celý rok i v jesennom a zimnom období je potrebné dbať na dostatočný pitný režim vo forme čistej vody (2 - 3 litre denne). Dôležité je vyhnúť sa nezdravým sýteným nápojom. Pitný režim je vhodné doplniť čajmi, ktoré zahrejú vaše telo a podporia imunitu. Najlepší čaj na ochranu pred chrípkou a prechladnutím (aj na liečbu) je čaj z čerstvého zázvoru s citrónom.

Bielkoviny a probiotiká

V rámci stravovania je potrebné sa zamerať aj na dostatočný príjem bielkovín a probiotík. Väčšina imunitných molekúl sú bielkoviny, preto je potrebné, aby ste každý deň prijali dostatočné množstvo bielkovín (minimálne 1,2 na kg hmotnosti tela). Probiotiká sú dôležité pre zdravie vášho čreva a podporu črevného mikrobiómu, ktorý zohráva veľmi dôležitú funkciu v ochrane pred patogénmi a podpore imunitného systému (ideálne prírodné probiotiká).