10 tipov na zlepšenie držania tela a prevenciu bolesti chrbta

01.05.2023

Správne držanie tela je kľúčové pre udržanie zdravia a prevenciu bolesti chrbta, krku a ramien. Ak máte zlé držanie tela, môže to viesť k nesprávnemu rozloženiu váhy tela, čo môže spôsobiť bolesti a poškodenie svalov a kĺbov. V tomto článku sa dozviete, ako si udržať správne držanie tela a predchádzať bolesti.

1. Držte chrbticu rovno

Rovná chrbtica je kľúčom k správnemu držaniu tela. Keď stojíte alebo sedíte, držte chrbticu rovno a vyrovnajte plecia. Toto správne držanie chrbtice pomôže udržať vaše telo v správnej polohe a uvoľniť napätie v chrbtových svaloch.

2. Udržujte správnu polohu hlavy

Hlava by mala byť vyrovnaná nad chrbticou a smerovať rovno dopredu. Znížená hlava môže viesť k bolesti krku a ramien. Ak máte tendenciu nakláňať hlavu dopredu, skúste ju zdvihnúť a držať ju v správnej polohe.3. Udržujte správnu polohu v sede

Pri sedení by mala byť vaša chrbtica v rovnej polohe a nohy by mali byť položené na zem. Ak sa sedíte na stoličke s nízkym operadlom, môže to spôsobiť nesprávnu polohu chrbtice a následne bolesti v dolnej časti chrbta. Ak sedíte dlhé hodiny, skúste si občas povstávať a roztiahnuť si svaly.

4. Udržujte správnu polohu pri státí

Pri státí by mali byť vaše nohy rovné a ramená by mali byť vyrovnané. Ak sa stavíte na jednu nohu, môže to spôsobiť nesprávnu polohu tela a následne bolesti v chrbte.

5. Cvičte a posilňujte svaly chrbta a hornej časti tela

Posilňovanie svalov chrbta môže pomôcť udržať správne držanie tela. Zahrňte cviky, ktoré posilňujú hornú časť chrbta a plecia, ako sú zdvíhania ramien, zdvíhania lakte a cvičenia na posilnenie horných svalov chrbta. Správne držanie tela závisí aj od sily a vytrvalosti vašich svalov. Pravidelné cvičenie a posilňovanie svalov môže pomôcť zlepšiť držanie tela a predchádzať bolestiam v chrbte. Skúste zahrnúť do svojho tréningu cviky na posilnenie svalov trupu, chrbta, brucha a krku.

6. Noste vhodnú obuv

Nosenie nevhodnej obuvi môže spôsobiť bolesti v nohách a chrbte a ovplyvniť vaše držanie tela. Vyberte si obuv, ktorá podporuje vašu chrbticu a umožňuje vám pohodlné a stabilné postavenie.


7. Sledujte svoju váhu

Nadváha môže spôsobiť preťaženie chrbtice a narušiť správne držanie tela. Sledujte svoju váhu a snažte sa udržiavať zdravú váhu.

8. Hýbte sa

Dlhodobé sedenie alebo státie môže spôsobiť zaťaženie svalov a chrbtice. Pravidelný pohyb a prestávky na rozcvičenie môžu pomôcť udržať správne držanie tela a minimalizovať namáhanie na chrbticu.

9. Znížte stres

Stres môže spôsobiť napätie v svaloch a zhoršiť vaše držanie tela. 

10. Používajte ergonomické zariadenia

Ergonomické zariadenia, ako sú stoličky a stoly, sú navrhnuté tak, aby podporovali správne držanie tela a minimalizovali namáhanie chrbta a krku. Investujte do ergonomického nábytku a zariadení, ktoré vám pomôžu udržať správnu polohu tela.


Správne držanie tela je dôležité pre zdravie a pohodu vášho tela. Dodržiavajte tieto tipy a cvičenia na udržanie správneho držania tela a minimalizujte riziko bolesti a nepríjemných pocitov v chrbte a krku. Ak máte chronické problémy s držaním tela alebo bolesťami v chrbte, obráťte sa na lekára alebo fyzioterapeuta pre odbornú pomoc a rady.